«Հայաստանը գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ լուրջ քայլեր է անում»
Այսօր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը կառավարության հաստատմանը ներկայացրեց Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման 2013 թվականի միջոցառումների ծրագիրը:
Ծրագրով նախատեսված է տարբեր ուղղություններով իրականացնել շուրջ 5 տասնյակ միջոցառումներ, որոնք ուղղվելու են գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավմանը:
Նախարարը նշեց, որ 2012թ.-ին Հայաստանը լուրջ առաջընթաց է արձանագրել` արևմտաեվրոպական երկրների շարքում գրավելով 32-րդ տեղը, որն ըստ նրա, լուրջ տեղաշարժ է, իսկ հետագա առաջխաղացման համար լուրջ ջանքեր են անհրաժեշտ:
«Ոչ այնքան էական կլինի տեղաշարժը, որքան, որ մենք պետք է ամրապնդվենք այդ տիրույթում և ապացուցենք, որ պատահական չէր առջախաղացումը: Մենք գտնվում ենք Բելգիայի և Նիդերլանդների միջակայքում»,- ասաց Տ. Դավթյանը:
Ծրագրով սահմանվեց նաև նոր աշխատատեղերի մասով լրացուցիչ աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների հաշվարկման կարգը, որը պայմանավորված է 2012 թ. դեկտեմբերի 19-ին «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքով։
Նշենք, որ «Շահութահարկի մասին» օրենքով արտոնություն է նախատեսվում ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած գործարար ծրագրերն իրականացնող ռեզիդենտների համար։

At the government session held today, the 2013 program of measures aimed at improving the business environment in Armenia was submitted by Minister of Economy Tigran Davtian to the government for approval.
The program includes over 50 various measures to improve Armenia’s business environment and investment climate.
According to T. Davtian, notable progress was made in 2012, thanks to which Armenia ranks 32nd among Western European countries. He added that more efforts are needed for further achievements.
“We must prove that our progress was not accidental. We now occupy a position between Belgium and the Netherlands,” he noted.
Under the Law on Profit Tax, certain privileges shall be given to residents that implement Armenian government-approved business programs.