Անդրիաս Ղուկասյանը ՍԴ-ում. Ինչո՞ւ եք ընդդիմությանը թափթփուկ դարձնում
Սահմանադրական դատարանում մեկնարկեց նախագահի նախկին թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Անդրիաս Ղուկասյանի` ընտրությունների արդյունքները վիճարկող դիմումների քննության երկրորդ օրը:
Նիստը սկսվեց դիմող Անդրիաս Ղուկասյանի ելույթով: Նախագահի նախկին թեկնածուն նշեց, որ ԿԸՀ ներկայացրած առնվազն 414 տեղամասերի արդյունքներում անճշտություններ կան:
«Օրինակ՝ 469 ընտրատեղամասերում պակասել է քվեաթերթիկների թիվը: Մյուս տեղամասերում էլ՝ ավելացել: Տեսնում ենք, որ ընտրական հանձնաժողովները չեն ապահովել ընտրությունների պատշաճ ընթացքը: Կարծում եմ՝ սա լավ չէ»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը:
Անդրիաս Ղուկասյանն անդրադարձավ նաև Սերժ Սարգսյանի ու Սերժ Թանկյանի նամակագրությանը:
«Կասեմ, որ Սերժ Սարգսյանի պատասխան նամակն արտահայտում է իր արժեքային համակարգը: Նամակում Սերժ Սարգսյանը գրում է, որ նա միշտ վստահ է եղել, այդ թվում՝ ընտրությունների կազմակերպման ժամանակ: Չեմ կարող ինձ թույլ տալ մտածել, որ գործող նախագահը ծանոթ չէ իր իսկ ստորագրած իրավական նորմերին: Հստակ սահմանված է, որ երկրում ընտրությունները կազմակերպում է պետությունն` ի դեմս ԿԸՀ-ի: Կրկնում եմ՝ չեմ ուզում հավատալ, որ Սերժ Սարգսյանը ծանոթ չէ սրան: Նամակից պարզապես մի բան է երևում՝ Սերժ Սարգսյանը գիտի բոլոր իրավական պահանջները, նա պարզապես իրեն նույնացնում է պետության հետ»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը:
Ելույթի վերջում Ա. Ղուկասյանն անդրադարձավ նախօրեին ՍԴ-ում քննարկված այն հարցին, թե ինչո՞ւ ընտրախախտումներ նկատելու դեպքում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմն անհրաժեշտ քանակի դիմումներ-բողոքներ չի ներկայացրել:
«Նախորդ ընտրությունների ժամանակ ՀԱԿ-ն ավելի քան 400 բողոք էր ներկայացրել և ի՞նչ, մի բան եղա՞վ: Ինչո՞ւ եք հիմա փորձում մեր երկրի ընդդիմությունը ներկայացնել որպես թափթփուկների մի կույտ, ովքեր անգամ չեն կարող իրենց իսկ իրավունքները պաշտպանել: Դիմել են՝ ընթացք չի տրվել ու պատշաճ վերաբերմունք չի տրվել»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը:

Today is the second day of the Constitutional Court’s hearings of the applications filed by ex-presidential candidates Raffi Hovannisian and Andrias Ghukasian who dispute the results of the February 18 presidential election in Armenia.
The court sitting started with Ghukasian’s speech. He said there were inaccuracies in at least 414 polling stations’ results submitted to the Central Election Commission.
“For example, there were not enough voting papers in 469 polling stations, while other polling stations had too many. Thus the election commissions failed to ensure the proper conduct of the elections,” A. Ghukasian noted.
In his speech, Ghukasian also touched upon the issue which was discussed in the Constitutional Court yesterday: why the representatives of Raffi Hovannisian did not file the necessary number of complaints when observing election violations?
“In the last presidential election HAK (Armenian National Congress) lodged over 400 complaints, but to no avail. Why is an attempt being made to present the opposition in our country as a group of dregs incapable of defending their own rights. They filed applications, but there was no proper attitude,” Andrias Ghukasian said.