Քիչ առաջ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանի վերաքննիչ բողոքը՝ իր պաշտպանյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքը կիրառելու մասին որոշման դեմ։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձ է պատվիրել և նույն օրը Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը։
Ավելի վաղ Վ. Սեդրակյանի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել էր՝ գրեթե վստահ է, որ Վարդան Սեդրակյանի խափանման միջոց կալանքը չի փոխվի։

Court of Appeals confirms decision on Sedrakian’s arrest
Armenia’s Court of Criminal Appeals has today rejected the appeal against the court decision to use arrest as a measure of restraint against Vardan Sedrakian, an epos expert. The appeal was filed by Sedrakian’s defense lawyer, Alexander Sirunian.
Let us remind you that ex-presidential candidate Vardan Sedrakian has been charged with ordering the attempted murder of another presidential candidate, leader of AIM Party Paruyr Hayrikian. The court of general jurisdiction of Kentron and Nork-Marash administrative districts in Yerevan earlier ruled that arrest as a measure of restraint should be used against V. Sedrakian.
Alexander Sirunian told the correspondent of Aysor.am a few days ago that he “is pretty sure that the measure of restraint against Vardan Sedrakian, i.e. arrest, will not be changed”.