ՀՀ վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել ՀԱԿ ակտիվիստների բողոքը
ՀՀ վճռաբեկ դատարանը մարտի 21-ին վարույթ է ընդունել ՀԱԿ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի և մյուսների քրեական գործով վճռաբեկ բողոքը:
Այս տեղեկատվությունը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատեց ՀՀ դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արսեն Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ անցած տարվա օգոստոսի 9-ին Խնկո Ապոր գրադարանի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված ոստիկանության Կենտրոնի բաժին բերման էին ենթարկվել Հայ ազգային կոնգրեսի 7 ակտիվիստներ, ավելի ուշ, երիտասարդներից 4-ի մասով գործն ուղարկվել էր դատարան, իսկ մյուսների մասով գործը դեռևս գտնվում է ՀՔԾ-ում:
Վեց երիտասարդները ստորագրությամբ ազատ էին արձակվել, իսկ Տիգրան Առաքելյանը մինչ այժմ կալանավորված է:
Ըստ ոստիկանության` գրադարանի մոտ միջադեպը սկսել էր այն բանից, երբ ոստիկանները մի երիտասարդի հորդորել էին շանը ման տալ դնչկալով, մինչդեռ երիտասարդների պնդմամբ, միջադեպը սկսվել էր ոստիկանների սադրիչ գործողությունների հետևանքով:
Տիգրան Առաքելյանը մեղադրվում է Քր.Օրի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետի` «Խուլիգանությունը» և ՔՕ 316 հոդվածի 2-րդ մասի` «Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը» հատկանիշներով:
Մեղադրող դատախազը դատարանից պահանջել էր Առաքելյանին վեց տարվա ազատազրկման դատապարտել: Պահանջել էր նաև 3,5 տարով ազատազրկել Արտակ Կարապետյանին, իսկ Դավիթ Քիրամիջյանին և Սարգիս Գևորգյանին 2 տարով։
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռով Տ. Առաքելյանը դատապարտվել է 5, Արտակ Կարապետյանը` 3, Սարգիս Գևորգյանը` 2, Դավիթ Քիրամիջյանը` 2 տարվա ազատազրկման:
Վեարքննիչ դատարանը 2012 թ. նոյեմբերի 11-ին մերժել էր ՀԱԿ ակտիվիստների բողոքը և անփոփոխ թողել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը:

Cassation court to examine complaint of HAK activists
The Cassation Court of Armenia has accepted today HAK activists’ cassational appeal for examination. The appeal was filed by a group of Armenian National Congress (HAK) activists, Aysor.am was informed by Arsen Babayan, the head of the RA Court Department’s press service.
We would remind you that following an incident with some policemen near the Khnko Aper Library in Yerevan on August 9, 2012, seven activists of HAK were taken to the Kentron police unit.
Six men were later released on their own recognizance, while the seventh activist, Tigran Arakelian is still in jail.
According to the policemen, the incident at the library started after they told one of the young men to muzzle his dog when taking it for a walk, whereas the HAK activists claim that the incident was triggered by provocative actions of the policemen.
Tigran Arakelian has been charged under the Criminal Code’s Article 258 Part 3 “Hooliganism” and Article 316 Part 2 “Violence against a representative of authorities”.
The prosecutor asked that the court sentence Arakelian to 6 years in prison, Artak Karapetian to 3.5 years in prison, and David Kiramijian and Sargsis Gevorgian – to two years in prison each.
The court of general jurisdiction of Kentron and Nor-Marash administrative districts ruled that T. Arakelian should be sentenced to 5 years in prison, Artak Karapetian to 3 years, and Sargis Gevorgian and David Kiramijian – to two years in prison each.
On November 11, 2012, the Court of Appeals rejected the HAK activists’ complaint and confirmed the abovementioned ruling of the general jurisdiction court.