ԱԺ ներխուժած երիտասարդին տեղափոխում են դատարան
ԱԺ շենք ներխուժած 25-ամյա Վրեժ Վանիկի Գալստյանին այս պահին տեղափոխում են դատարան: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեցին հիվանդանոցի լրատվական բաժնից:
Դատարանում  նրան հարկադիր բուժման ուղարկելու վերաբերյալ որոշում կկայացվի, քանի որ երիտասարդը վերջին 2 օրերի ընթացքում իրեն շատ ագրեսիվ է պահել, «պոկել է սիստեմաները, փորձել փախչել», ինչի պատճառով կանչում են ոստիկանների, հոգեբուժական բրիգադ:
Նշենք, որ Վրեժ Գալստյանը նախօրեին տեղափոխվել էր Թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց: Նա ստացել է ձախ ազդրի վնասվածք: Հայտնի է, որ Վրեժ Գալստյանը 25 տարեկան է, ապրում է Մասիս քաղաքում:

Parliament intruder transferred to court
25-year-old Vrezh Galstian, who made an attempt last week to intrude into Armenia’s parliament, has been transferred from the hospital to a court today, Aysor.am was informed by the hospital press service.
The court will make a ruling about Galstian’s compulsory medical treatment as the young man has behaved aggressively in the past two days, “breaking the droppers and trying to escape”, causing the medical personnel to call the police and a team of psychiatrists.
We would remind you that following the parliament incident, Vrezh Gasltian was being treated in Yerevan hospital No 1. He had received a gunshot wound in the left thigh. Galstian is 25 years old. He is a resident of the city of Masis.