Ս. Մինասյան. Բանակցություններում խոսքը միայն «Ժառանգության» մասին է
«Իմ մոտ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվել, որ վերահսկիչ մեխանիզմներ ձևավորելու գործընթացին մասնակցության առումով խոսքը միայն և միայն «Ժառանգության» կամ «Ժառանգության» շուրջ միավորված քաղաքական ուժերի մասին է, այլ ոչ թե ընդդիմադիր դաշտի այլ ներկայացուցիչների մասին` դա կլինի ՀՅԴ-ն, թե Կոնգրեսը»,- անդրադառնալով Ր. Հովհաննիսյանի` Ս. Սարգսյանին ներկայացված առաջարկություններին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Այնուհետև, անդրադառնալով իշխանությունների ու «Ժառանգության» միջև հնարավոր բանակցությունների ու հնարավոր ձևաչափերի արդյունավետության խնդրին, քաղաքագետն ասաց. «Չեմ կարող ասել, թե որ ձևաչափը կլինի առավել արդյունավետ, քանի որ դա կախված է նրանից, թե` կոնկրետ Ր. Հովհաննիսյանը ոնց է դիտարկում հետընտրական զարգացումները»:
«Կամ հարց է առաջանում` չնայած բանակցային գործընթացներին, արդյո՞ք ինքը մնալու է ընդդիմություն, թե նախագահ Սարգսյանի առաջարկած որոշ պայմանների դեպքում կմիանա իշխող կոալիցիոն ուժին»,- հավելեց Ս. Մինասյանը:

“I have an impression that the matter concerns only Heritage Party or the forces rallied round Heritage – rather than other opposition forces such as ARFD and Armenian National Congress - in terms of their participation in the formation of control mechanisms,” the Deputy Director of Caucasus Institute, political scientist Sergei Minasian told Aysor.am, when discussing Raffi Hovannisian’s proposals to Serzh Sargsyan.
As for the efficiency of the possible negotiations between the authorities and Heritage and the possible formats, Minasian noted: “I cannot say which format will be most effective because it depends on Raffi Hovannisian’s vision of post-election developments”.
“And a question arises: despite the negotiating process, will he remain an opposition force or join the ruling coalition forces under certain conditions offered by Serzh Sargsyan?”