Ս. Մինասյան. Բանակցություններում խոսքը միայն «Ժառանգության» մասին է
«Իմ մոտ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվել, որ վերահսկիչ մեխանիզմներ ձևավորելու գործընթացին մասնակցության առումով խոսքը միայն և միայն «Ժառանգության» կամ «Ժառանգության» շուրջ միավորված քաղաքական ուժերի մասին է, այլ ոչ թե ընդդիմադիր դաշտի այլ ներկայացուցիչների մասին` դա կլինի ՀՅԴ-ն, թե Կոնգրեսը»,- անդրադառնալով Ր. Հովհաննիսյանի` Ս. Սարգսյանին ներկայացված առաջարկություններին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Այնուհետև, անդրադառնալով իշխանությունների ու «Ժառանգության» միջև հնարավոր բանակցությունների ու հնարավոր ձևաչափերի արդյունավետության խնդրին, քաղաքագետն ասաց. «Չեմ կարող ասել, թե որ ձևաչափը կլինի առավել արդյունավետ, քանի որ դա կախված է նրանից, թե` կոնկրետ Ր. Հովհաննիսյանը ոնց է դիտարկում հետընտրական զարգացումները»:
«Կամ հարց է առաջանում` չնայած բանակցային գործընթացներին, արդյո՞ք ինքը մնալու է ընդդիմություն, թե նախագահ Սարգսյանի առաջարկած որոշ պայմանների դեպքում կմիանա իշխող կոալիցիոն ուժին»,- հավելեց Ս. Մինասյանը:

С.Минасян: В процессе переговоров речь идет только о «Наследие»
«У меня создалось такое впечатление, что в плане участия в процессах формировании механизмов контроля речь идет только о партии «Наследие» или объединившихся вокруг нее политических силах, а не других представителях оппозиции, будь то АНК или АРФД», - об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am заместитель Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
Касаясь возможных переговоров между властями и партией «Наследие» и вопроса эффективности их форматов, политолог заявил: «Не могу сказать, какой формат переговоров будет наиболее эффективным, поскольку это зависит от того, каким образом конкретно Раффи Ованнисян рассматривает политические развития».
Как отметил политолог, возникает также вопрос о том, останется ли Раффи Ованнисян на оппозиционном поле, несмотря на переговорные процессы, или в случае предложенных С.Саргсяном некоторых условий, присоединиться к правящей коалиции.