Փաստաբան. 10 ամիս ընթացող նախաքննության իրական նպատակները հասկանալի չեն
«Սիվիլիթաս» հիմնադրամը տուժում է ԱԱԾ գործողություններից, իրականացվող նախաքննությունից, քանի որ այն չի համապատասխանում քրեական դատավարության նպատակներին և խոչընդոտում է «Սիվիլնեթի» ազատ արտահայտվելու իրավունքի իրականացմանը։
«Ողջ գործընթացն իրականացվում է օրենքի ձևական կողմի պահպանմամբ, բայց նրանց իրական նպատակն անհասկանալի է»,- այսօր կայացած ասուլիսում ասաց Վահե Գրիգորյանը։
«Արդեն 10 ամիս է, ինչ ընթանում է նախաքննություն, սակայն քննչական մարմինները որևէ բան չեն բացահայտել: Դրանից «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը տուժում է: Նախաքննությունը չի կարողանում ապահովել հստակություն»,- ասաց նա, հավելելով, որ ստուգումները հիմնադրամում շարունակվում են:
Հիշեցնենք, որ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու վերաբերյալ Ազգային անվտանգության ծառայությունը 2012թ.-ի հունիսի 12-ին հայտարարություն էր տարածել, որով հայտնում էր, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչության կողմից 25.05.2012թ. հարուցվել է քրեական գործ` հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու (փողերի լվացում) դեպքով, նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
«Բացի այդ, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը, խախտելով իր իսկ կանոնադրության և գործող օրենսդրության պահանջները 2011թ. համար, ֆինանսավորման աղբյուրների, ֆինանսական տարում օգտագործված միջոցների, այդ թվում «Պոլիմեր Մատերիալս» և «Հանթսման Ինթերնեյշնլ» կորպորացիաների կողմից բարեգործական նպատակներով հատկացված մոտ 2.000.000 ԱՄՆ դոլար գումարի վերաբերյալ հաշվետվություն չի ներկայացրել»:

Ваге Григорян: Цели проводимого в «Сивилитас» расследования непонятны
Фонд «Сивилитас» страдает от действий Службы национальной безопасности Армении, проводимого предварительного расследования, поскольку оно не соответствует целям уголовного судопроизводства и препятствует реализации права на свободу слова фондом. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции адвокат фонда Ваге Григорян.
«Весь процесс осуществляется с соблюдением формальной стороны закона, однако их истинные цели непонятны», - сказал он.
По словам В.Григоряна, уже 10 месяц идет предварительное следствие, однако следственные органы ничего не раскрыли. «От этого страдает фонд «Сивилитас». Предварительное следствие не может обеспечить четкости», - отметил адвокат.
В.Григорян также сообщил, что проверки в фонде «Сивилитас» продолжаются.
Напомним, Служба национальной безопасности Армении возбудила уголовное дело в отношении фонда «Сивилитас» по признакам п.1 ч. 3 ст. 190 УК РА («Легализация доходов, полученных незаконным путем в особо крупных размерах»). В рамках уголовного дела следствие рассматривает факты того, как 100% акций основанной в Армении ООО «Хантсман Билдинг Продакс», которая принадлежит зарегистрированным в США корпорациям «Полимер Материалс» и «Хантсман Интернейшнл», были проданы за 2 млн. долларов, однако чтобы избежать налоговых обязательств, сделка не была представлена налоговому органу, а оставленные американской стороной в республике на благотворительные цели 1 135 000 долларов из этой суммы не были направлены на благотворительность.
Кроме того, фонд «Сивилитас», нарушив собственный устав и требования действующего на 2011г. законодательства, не представил отчета о финансовых источниках, использованных за финансовый год средствах, в том числе предоставленных корпорациями на благотворительные цели 2 млн долларов.