Նախարար. Աշխատանքային միգրացիան պետք է կանոնակարգվի
Հայաստանի աշխատանքային միգրացիան պետք է կանոնակարգվի, պետք է ճիշտ գնահատել իրավիճակը, նաև ռիսկերը, որից հետո կարելի է գտնել աշխատանքային միգրացիայի առաջացրած խնդիրների լուծումը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, ով ներկա էր «Աշխատանքային միգրացիայի սոցիալական հետևանքների մեղմացման և տեղական զարգացման գործընթացում միգրանտների ներգրավվածության մեծացում» եռամյա ծրագրի շնորհանդեսին:
Նախարարը կաևորեց ծրագիրը աշխատանքային միգրացիայի կանոնակարգման տեսանկյունից, նշելով, որ սոցիալական ծառայությունների համակարգի շրջանակներում մշակվում է նոր մեթոդաբանություն: Խոսքը ոչ թե ֆինանսական աջակցության, այլ տեղական սոցիալական ծրագրերի ներդրման մասին է:
«Եվրամիությունը կարևորում է միգրացիայի կառավարումը»,- նշեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան և թվարկեց մի շարք խնդիրներ, որոնց աղբյուրը հանդիսանում է միգրացիան` սեռավակների փոխանցում, հոգեբանական, սոցիալական, զբաղվածության խնդիրներ:
Նշենք, որ եռամյա ծրագիրը նախաձեռնել է Եվրամիության պատվիրակությունը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և Տարածքային կառավարման նախարարության հետ համատեղ:

Minister: Labor migration should be regulated
Labor migration should be regulated in Armenia: we need to assess correctly the current situation and risks so as to find solutions to the problems caused by labor migration, Minister of Labor and Social Affairs Artyom Asatrian said at the meeting with reporters today, when discussing the new three-year program on the mitigation of the social consequences of labor migration and the involvement of migrants in the country’s development process.
The minister underlined the program’s importance from the viewpoint of labor migration regulation, noting that a new methodology is being developed within the framework of the system of social services.
“The European Union attaches importance to migration management,” Head of the EU Delegation in Armenia Traian Hristea said. He spoke about a number of problems resulting from migration such as sexually transmitted diseases, psychological, social, and employment problems.
The mentioned three-year program was initiated by the EU Delegation in Armenia jointly with UNICEF, Ministry of Labor and Social Affairs, and Ministry of Territorial Administration.