Նախարար. Աշխատանքային միգրացիան պետք է կանոնակարգվի
Հայաստանի աշխատանքային միգրացիան պետք է կանոնակարգվի, պետք է ճիշտ գնահատել իրավիճակը, նաև ռիսկերը, որից հետո կարելի է գտնել աշխատանքային միգրացիայի առաջացրած խնդիրների լուծումը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, ով ներկա էր «Աշխատանքային միգրացիայի սոցիալական հետևանքների մեղմացման և տեղական զարգացման գործընթացում միգրանտների ներգրավվածության մեծացում» եռամյա ծրագրի շնորհանդեսին:
Նախարարը կաևորեց ծրագիրը աշխատանքային միգրացիայի կանոնակարգման տեսանկյունից, նշելով, որ սոցիալական ծառայությունների համակարգի շրջանակներում մշակվում է նոր մեթոդաբանություն: Խոսքը ոչ թե ֆինանսական աջակցության, այլ տեղական սոցիալական ծրագրերի ներդրման մասին է:
«Եվրամիությունը կարևորում է միգրացիայի կառավարումը»,- նշեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան և թվարկեց մի շարք խնդիրներ, որոնց աղբյուրը հանդիսանում է միգրացիան` սեռավակների փոխանցում, հոգեբանական, սոցիալական, զբաղվածության խնդիրներ:
Նշենք, որ եռամյա ծրագիրը նախաձեռնել է Եվրամիության պատվիրակությունը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և Տարածքային կառավարման նախարարության հետ համատեղ:

А.Асатрян: Армения стоит перед задачей регламентации трудовой миграции
Армения стоит перед задачей регламентации процессы трудовой миграции, необходимо правильно оценить ситуацию и риски, после чего только можно будеть решить проблемы трудовой миграции. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян, присутствующий на презентации трехмесячной программы «Смягчение социальных последствий трудовой миграции и увеличение вовлеченности мигрантов в процесс местного развития».
Министр отметил важность программы с точки зрения регламентация трудовой миграции, отметив, что в рамках системы социальных служб разрабатывается новая методика.
«Мы начинаем разработку новой методологии и реализации социальных программ в рамках системы социальных услуг, что позволит разработать не только государственные, но и местные социальные программы, с привлечением возможностей органов местного самоуправления, чтобы имеющимся проблемам были даны решения», - добавил А. Асатрян.
Отметим, что программа инициирована делегацией Евросоюза в Армении, детского фонда ООН, министерства труда и социальных вопросов, а также министерства территориального управления Армении.
В программу вовлечены четыре области Армении – Лорийская, Ширакская, Тавушская и Гегаркуникская области. Основная цель программы – сократить уязвимость семей трудовых мигрантов в четырех областях, благодаря предоставлению разработанных в четырех областях социальных услуг и грамотному использованию финансовых и интеллектуальных способностей мигрантов.