«Արմավիայի» սնանկացման հետևանքով մոտ 400 մարդ դարձավ գործազուրկ
Գործարար Միխայիլ Բաղդասարովին պատկանող «Արմավիայի» սնանկացմամբ գործազուրկ են դառնում ընկերության մոտ 400 աշխատակիցները: Ավիաընկերությունն օդաչուներին պարտք է 5 ամսվա աշխատավարձ՝ 2012թ. նոյեմբերից մինչև 2013թ. մարտ: Այս մասին «Ժամանակին» տեղեկացրել է ավիաընկերության օդաչուներից մեկը, ում խոսքով սնանկ հայտարարելու պահին ավիաընկերությունում աշխատում էին մոտ 50 օդաչուներ, որոնցից յուրաքանչյուրի աշխատավարձը տատանվում է ամսական մոտ 2-3 մլն դրամի սահմաններում:
Շատ մոտավոր հաշավարկներով՝ դա կազմում է շուրջ 600 մլն դրամ: Բացի օդաչուական կազմից՝ «Արմավիան» չի վճարել նաև բորտուղեկցորդների և ավիաինժեներների աշխատավարձը:
«Արմավիայի» սնանկացմամբ գործազուրկ է դառնում ընկերության մոտ 400 աշխատակիցներ: Թե ինչ կլինի նրանց հետ՝ իշխանությունը կգտնի՞ արդյոք նոր ընկերություն, որը հետաքրքրված կլինի հայկական ավիացիոն շուկայով, թե՞ ի վերջո իրականություն կդառնան շրջանառվող լուրերը և կստեղծվի պետական ավիաընկերություն, պարզ կլինի մոտ ապագայում:

Some 400 employees have lost their jobs after the Armavia airline owned by Mikhail Baghdasarov went bankrupt. The pilots have not received their salaries for the last five months, from November 2012 to March 2013. A pilot told this to “Zhamanak” daily. According to him, at the moment of its bankruptcy, the airline had about 50 pilots whose monthly salaries made 2-3 million AMD.
Besides, the company has not paid salaries of the flight attendants and aviation engineers.
400 employees of Armavia are now jobless. It will soon become clear whether the authorities will find a new company interested in the Armenian aviation market or the circulating rumors will finally become reality and a state-owned airline will be set up.