Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ցանկանում է փոխել Ջավախքի էթնիկ դեմքը
«Վրաստանի նախկին իշխանությունները` Միխեիլ Սահակաշվիլիի գլխավորությամբ ինչ-որ չափով սատարում էին թուրք-մեսխեթցիների վերադարձին Սամխցե-Ջավախք: Խորհրդային տարիներից մինչև 2009թ.-ը մոտ 300 ընտանիքներ են վերադարձել Ջավախք ու կան տվյալներ, որ միայն Թուրքիայում այսօր ապրում են մոտ 30.-35.000 թուրք-մեսխեթցիներ, բացի այդ, նրանք բնակվում են նաև Ռուսաստանի Հյուիսային Կովկասում, Միջին Ասիայում: »,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով թուրք-մեսխեթցիների Ջավախք վերադառնալու շուրջ վերջին զարգացումներին՝ ասաց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
Նա նշեց, որ Ջավախք թուրք-մեսխեթցիների վերադարձման գործընթացին աջակցում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, քանի որ նրանք հասկանում են, որ Ջավախքը շատ կարևոր շրջան է ոչ միայն Վրաստանի, այլ նաև Հայաստանի համար:
«Թուրքիան ու Ադրբեջանը ցանկանում են փոխել հայաբնակ Ջավախքի էթնիկ, դեմոգրաֆիական դեմքը»,-նշեց Ջ. Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանում դեռևս կան օրենսդրական խոչընդոտներ` թուրք-մեսխեթցիների վերադարձման հետ կապված և այդ ընտանիքները վերադարձի համար պետք է հավաքեն մեծ քանակությամբ փաստաթղթեր:
«Թուրք-մեսխեթցիները պետք է բնակվեն Ասպինձայի շրջանում, որը բնակեցված է հիմնականում վրացիներով և դրանով, վրացական իշխանությունները ցանկանում են ցույց տալ, որ հայերի հետ կապված խնդիրներ չկան»,-ասաց բանախոսը:
Նա ասաց, որ ուղղափառ քրիստոնեական կրոնը Վրաստանում էլ ավելի է ամրապնդվում և խնդիրներ են առաջանում հենց վրացական ժողովրդի ներսում` իսլամադավան վրացիների, որոնք բնակվում են Աջարիայում և ուղղափառ վրացիների միջև:
Մելիքյանը նկատեց, որ թուրք-մեսխեթցիների զանգվածային վերադարձ ինքը չի սպասում, իսկ թուրք-մեսխեթցիները վերադարձման գործընթացը Ջավախք չի բխում Հայաստանի ազգային-պետական շահերից:
Վրաստանի հարցերով փորձագետն ասաց, որ Վրաստանի նախագահի Թուրքիա կատարելիք այցի ընթացքում թուրք-մեսխեթցիների հարցը նույնպես բարձրացվելու է և չպետք է մոռանալ, որ այսօրվա դրությամբ թուրքական կողմը պատրաստ է վերականգնել Թուրքիայի տարածքում գտնվող վրացական եկեղեցիները, իսկ վրացիները թույլ կտան Թուրքիային մզկիթ կառուցել Վրաստանի տարածքում:
«Աջարիայում թուրքական մզկիթների կառուցումը մեծ աղմուկ է առաջացնում Վրաստանում և նախօրեին վրացի քաղաքական գործիչ Ջոնդի Բագատուրիան հերթական անգամ հայտարարել է, որ Թուրքիան էքսպանսիոնիստական մոտեցումներ է դրսևորում Վրաստանում»,- հավելեց Ջոնի Մելիքյանը:

Турецко-азербайджанский тандем стремится изменить этнический состав Джавахк
«Бывшие власти Грузии во главе с Михаилом Саакашвили в какой-то степени поддерживали возвращение турок-месхетинцев в Джавахк. Со времен СССР и до 2009 года в Джавахк вернулись порядка 300 семей» - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по Грузии Джонни Меликян, касаясь последних развитий вокруг возвращения турок-месхетинцев в Джавахк.
Как отметил эксперт, сегодня примерно 30-35000 турок-месхетинцев живут в Турции, на Северном Кавказе и в Средней Азии. По его словам, возвращению турок-месхетинцев в Джавахк содействует турецко-азербайджанский тандем, поскольку они понимают, что Джавахк очень важный регион не только для Грузии, но и для Армении.
«Турция и Азербайджан хотят изменить этнический состав армянонаселенного Джавахка, демографическую картину края», - отметил Дж.Меликян.
По его словам, в связи с возвращением турок-месхетинцев в Грузии пока есть законодательные препятствия, и для возвращения семьи турок-месхетинцев должны собрать большое количество документов.
«Турки-месхетинцы должны жить в районе Аспиндзы, который населен в основном грузинами, и тем самым грузинские власти хотят показать, что проблем с армянами нет», - сказал эксперт.
Дж.Меликян отметил, что массового возвращения турок-месхетинцев не ожидается, однако процесс их возвращения в Джавах не в национально-государственных интересах Армении.
Эксперт по Грузии заявил, что в ходе визита президента Грузии в Турцию вопрос турок-месхетинцев также будет озвучиваться и не следует забывать о том, что сегодня турецкая сторона готова восстановить находящиеся на территории Турции грузинские церкви, а грузины в ответ разрешат Турции построить мечеть на территории Грузии.
«Строительство турецких мечетей в Аджарии вызывает в Грузии большой шум, и накануне грузинский политический деятель Джонди Багатурия в очередной раз заявил, что Турция проявляет экспансионистские подходы в Грузии», - отметил Джонни Меликян.