Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ցանկանում է փոխել Ջավախքի էթնիկ դեմքը
«Վրաստանի նախկին իշխանությունները` Միխեիլ Սահակաշվիլիի գլխավորությամբ ինչ-որ չափով սատարում էին թուրք-մեսխեթցիների վերադարձին Սամխցե-Ջավախք: Խորհրդային տարիներից մինչև 2009թ.-ը մոտ 300 ընտանիքներ են վերադարձել Ջավախք ու կան տվյալներ, որ միայն Թուրքիայում այսօր ապրում են մոտ 30.-35.000 թուրք-մեսխեթցիներ, բացի այդ, նրանք բնակվում են նաև Ռուսաստանի Հյուիսային Կովկասում, Միջին Ասիայում: »,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով թուրք-մեսխեթցիների Ջավախք վերադառնալու շուրջ վերջին զարգացումներին՝ ասաց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
Նա նշեց, որ Ջավախք թուրք-մեսխեթցիների վերադարձման գործընթացին աջակցում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, քանի որ նրանք հասկանում են, որ Ջավախքը շատ կարևոր շրջան է ոչ միայն Վրաստանի, այլ նաև Հայաստանի համար:
«Թուրքիան ու Ադրբեջանը ցանկանում են փոխել հայաբնակ Ջավախքի էթնիկ, դեմոգրաֆիական դեմքը»,-նշեց Ջ. Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանում դեռևս կան օրենսդրական խոչընդոտներ` թուրք-մեսխեթցիների վերադարձման հետ կապված և այդ ընտանիքները վերադարձի համար պետք է հավաքեն մեծ քանակությամբ փաստաթղթեր:
«Թուրք-մեսխեթցիները պետք է բնակվեն Ասպինձայի շրջանում, որը բնակեցված է հիմնականում վրացիներով և դրանով, վրացական իշխանությունները ցանկանում են ցույց տալ, որ հայերի հետ կապված խնդիրներ չկան»,-ասաց բանախոսը:
Նա ասաց, որ ուղղափառ քրիստոնեական կրոնը Վրաստանում էլ ավելի է ամրապնդվում և խնդիրներ են առաջանում հենց վրացական ժողովրդի ներսում` իսլամադավան վրացիների, որոնք բնակվում են Աջարիայում և ուղղափառ վրացիների միջև:
Մելիքյանը նկատեց, որ թուրք-մեսխեթցիների զանգվածային վերադարձ ինքը չի սպասում, իսկ թուրք-մեսխեթցիները վերադարձման գործընթացը Ջավախք չի բխում Հայաստանի ազգային-պետական շահերից:
Վրաստանի հարցերով փորձագետն ասաց, որ Վրաստանի նախագահի Թուրքիա կատարելիք այցի ընթացքում թուրք-մեսխեթցիների հարցը նույնպես բարձրացվելու է և չպետք է մոռանալ, որ այսօրվա դրությամբ թուրքական կողմը պատրաստ է վերականգնել Թուրքիայի տարածքում գտնվող վրացական եկեղեցիները, իսկ վրացիները թույլ կտան Թուրքիային մզկիթ կառուցել Վրաստանի տարածքում:
«Աջարիայում թուրքական մզկիթների կառուցումը մեծ աղմուկ է առաջացնում Վրաստանում և նախօրեին վրացի քաղաքական գործիչ Ջոնդի Բագատուրիան հերթական անգամ հայտարարել է, որ Թուրքիան էքսպանսիոնիստական մոտեցումներ է դրսևորում Վրաստանում»,- հավելեց Ջոնի Մելիքյանը:

"The former Georgian authorities along with Mikhail Saakashvili supported somewhat the return of Meskhetian Turks to Javakhk. In the Soviet period up to 2009, about 300 families returned to Javakhk,” Johnny Melikian, an expert on Georgia, told the correspondent of Aysor.am, when commenting on the recent events related to Meskhetian Turks’ return to Javakhk.
According to J. Melikian, some 30,000-35,000 Meskhetian Turks currently live in Turkey, the North Caucasus and Central Asia. In his words, the Turkish-Azerbaijani tandem promotes their return to Javakhk, understanding that Javakhk is of great importance not only to Georgia, but also to Armenia.
“Turkey and Azerbaijan want to change the ethnic composition of Armenian-populated Javakhk and the demographic situation in that region,” J. Melikian noted.
According to him, there are still some legislative obstacles to Meskhetian Turks’ return to Javakhk, and they have to collect a great number of documents to be allowed to come back.
“Meskhetian Turks will have to live in Aspindza region mostly populated by Georgians – the Georgian authorities want to show there are no problems with Armenians,” the expert said. He noted that the return of Meskhetian Turks to Javakhk is not in the national and state interests of Armenia.
According to Melikian, the issue of Meskhetian Turks will be raised during the Georgian president’s visit to Turkey, and today the Turkish side is prepared to restore Georgian churches in the territory of Turkey in return for Georgia’s permission for Turkey to build a mosque in Georgia.