Մեկնարկել է Մարտի 1-ի ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման հարցի քննարկումը
Քիչ առաջ ԱԺ-ում սկսվեց ՀԱԿ խմբակցության կողմից ներկայացված Մարտի 1-ի ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման հարցի քննարկումը:
Հիմնական զեկույցով հանդես եկավ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը` նշելով, որ Մարտի 1-2-ի իրադարձություններից անցել է հինգ տարի, սակայն հանցագործությունը բացահայտված չէ, թեև 83-ից ավելի մարդկանց դատի են տվել, սակայն նրանք չեն դատապարտվել. «Փաստորեն, կարելի է արձանագրել, որ կատարված հանցագործությունների մեծամասնությունը բացահայտված չէ և մեղավորները մնում են անպատիժ»:
Հատուկ քննչական ծառայությունը, Ջհանգիրյանի խոսքով, նախաձեռնողական քննություն չի կատարում, ՀՀ նախագահի՝ իրավապահ մարմիներին, գլխավոր դատախազությանն ուղղված հանձնարարականից անցել է մեկուկես տարի, բայց «ոչինչ բացահայտված չէ»: ՀԱԿ պատգամավորը հիշեցրեց, որ տասը սպանվածների իրավահաջորդները, մարմնական վնասվածքներ ստացած քաղաքացիները, զինածառայողները մինչ այսօր չեն օգտվել ՀՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված պաշտպանության իրավունքից և չեն ստացել փոխհատուցում:
«2008-ի հունիսի 15-ին ստեղծված ԱԺ մարտի 1-ի ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացությունը չարժանացավ սպանվածների հարազատների, հասարակության լայն շերտերի, կոալիցիայից դուրս գործող քաղաքական ուժերի, ԵԵԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի հավանությանը, որը եզրակացությունը գնահատեց որպես միակողմանի մեկնաբանություն»,- նկատեց Գ. Ջհանգիրյանը:
Նոր հանձնաժողովը, շարունակեց խոսքը ԱԺ պատգամավորը, տարբերվելու է նախորդից. «Այն գնահատելու է ոստիկանության, ՀՔԾ-ի, դատախազության ձեռնարկած գործողությունների և որոշումների օրինականությունն ու հիմնավորվածությունը, ուսումնասիրելու է սպանությունների, մարմնական վնասվածքներ հասցնելու պատճառները, պայմանները, այդ դեպքերին պետական պաշտոնյաների ունեցած առնչությունը»,- ասաց Ջհանգիրյանը:
Աժ պատգամավորը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովի եզրակացությունն ԱԺ դատին պետք է ներկայացվի մինչև նոյեմբերի 29-ը, բայց քանի որ մեկ ամիս ժամանակ են կորցրել, ապա պատգամավորն առաջարկեց երկարաձգել հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը:

The National Assembly started today discussions of Armenian National Congress (HAK) faction-initiated issue of setting up an interim commission on March 1, 2008 events.
HAK faction deputy Gagik Jangirian made the main report. He said five years have passed since the March 1-2 events, but the crime has not been solved. According to Jangirian, the legal successors of the ten persons killed in the March 1 events, as well as the citizens and servicemen injured at that time have not so far received compensation.
“The findings of the NA interim commission set up on 15 June, 2008, has not received approval of the victims’ relatives, wide sections of the population, extra-coalitional political forces, and the PACE Monitoring Committee that assessed the findings as one-sided comments,” Jangirian said.
In his words, the new commission will differ from the previous one. “It will assess the lawfulness and reasonableness of the actions and decisions of the police, Special Investigation Service, and the prosecutor’s office and examine the reasons for causing injuries and committing killings,” the deputy said.
He announced that the commission must submit its findings to NA until November 29, but about a month has been lost so the deputy proposed extending the deadline.