Վրացական ՀԿ-ն կոչ է անում իշխանություններին ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը
«Իրակլի Երկրորդի միություն» ոչ կառավարական կազմակերպությունը ողջունում է բազմաթիվ ժողովրդավարական երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաև կոչ է անում Վրաստանի կառավարությանը հետևել նրանց օրինակին։ Այս մասին է հաղորդում Regnum լրատվական գործակալությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ կազմակերպության ղեկավար Արչիլ Չկոիձեն հայտարարել է, որ իրենք «Հայոս-Քարթլոսից մինչև մեր օրերը» խորագրով համաժողովի ընթացքում, որը տեղի է ունենալու ապրիլի 17-ին, ևս մեկ անգամ դիմելու է Վրաստանի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջով։
«Համաժողովի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ կհարգեն Օսմանյան կայսրությունում կողմից իրագործված Հայ ժողովրդի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Իրակլի Երկրորդի միությունը և Թբիլիսիի հայերի ասամբլեան ևս մեկ անգամ կառավարությանը կոչ են անելու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, որն իր սրությամբ հավասար էր Հոլոքոստին, առավել ևս , որ այն ճանաչվել է ժողովրդավարական երկրների միության կողմից»,- ասել է Արչիլ Չկոիձեն:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են հայ-վրացական հարաբերություններն ու պատմությունը կեղծելու փորձերը, որը միտումնավոր խեղաթյուրվում է՝ երկու եղբայրական պետությունների միջև թշնամանք սերմանելու նպատակով։

Georgian NGO calls on authorities to recognize Armenian Genocide
The Society of Irakli the Second NGO welcomes the recognition of the 1915 Armenian Genocide by numerous democratic countries and calls upon the Georgian authorities to follow suit, Regnum news agency reported.
The NGO Chairman Archil Chkoidze announced that they plan to hold a conference entitled “From Hayos-Kartlos to This Day” on April 17 and will once again appeal to the Georgian authorities to recognize the Armenian Genocide.
“The conference participants will observe a minute’s silence in memory of the victims of the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire. The Society of Irakli the Second and the Assembly of Armenians in Tbilisi will once again call on the government to recognize the Armenian Genocide”,” Archil Chkoidze noted.
The participants will discuss Armenian-Georgian relations and the attempts to falsify history with the aim of creating hostility between the two fraternal nations.