Հայաստանյան որոշ բանկեր լուրջ խնդիրներ ունեն
Հայաստանի բանկային համակարգում ճգնաժամ է հասունանում: Հիմնական պատճառը, ըստ «Ժողովուրդի» տեղեկությունների, կապված է վարկային համակարգի հետ: Բանն այն է, որ մի շարք խոշոր գործարարներ մեծ թվով տարաբնույթ վարկեր են վերցրել ու հիմա չեն կարողանում մարել: Օրինակ` գործարարներից մեկն իր կոնյակի գործարանն է գրավադրել` ցույց տալով, թե քանի տակառ կոնյակ ունի, սակայն ամիսներ անց կոնյակը վաճառել է, և հիմա բանկերից մեկը բացահայտել է, որ տակառները դատարկ են. կա միայն գործարանի շենք:
Նման մի պատմություն էլ թռչնաֆաբրիկայի սեփականատերերից մեկն է սարքել, փաստաթղթեր է ներկայացրել, սակայն հիմա ֆաբրիկան չկա: Բանկային խնդիրն ավելի է սրվել «Արմավիայի» սննկացումից հետո, քանի որ տարբեր բանկերի այս ընկերության վարկային պարտքերը հասնում են 50-60 մլն դոլարի: «Ժողովուրդի» աղբյուրների պնդմամբ` իրավիճակը լրջորեն մտահոգել է նաև Կենտրոնական բանկին, որտեղ խորհրդակցություններ են անցկացվել: Եվ ահա երեք օր առաջ ՀՀ ԿԲ խորհրդի նիստում անդրադարձ է եղել բանկերի կողմից վարկերի տրամադրման պայմաններին:
Թերթը նշում է, որ այս համատեքստում շրջանառվում են հետևյալ բանկերի անունները՝ «Զարգացման հայկական բանկ», «Հայբիզնեսբանկ», «Արդշինինվեստբանկ», հարթ չէ իրավիճակը նաև «ՎՏԲ-Հայաստան բանկում»:

Crisis is brewing in Armenia’s banking system, and the main problem is related to the credit system, “Zhoghovurd” daily writes, citing its sources.
“The fact is that a number of big businessmen contracted many loans and are now unable to repay. For example, a businessman mortgaged his brandy factory, showing that he had a large stock of brandies, but several months later he sold brandies and now the bank discovered that the borrower has only the building of the factory,” the paper writes.
The situation has worsened following the bankruptcy of Armavia airline that owes various banks $50-60 million.
The paper notes that the Central Bank of Armenia is concerned at the situation and held discussions. The crediting conditions were discussed again during the meeting of the CBA Board three days ago.
According to “Zhoghovurd”, Armenian Development Bank, Armbusinessbank, Ardshininvestbank, as well as VTB Bank Armenia CJSC are mentioned in this connection.