Հացպանյան. Արտագաղթողներից ոչ մեկը չի գնում տնտեսական պատճառներով
«Հայաստանից արտագաղթողներից ոչ մեկը չի գնում տնտեսական պատճառներից ելնելով»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տարածաշրջանային խնդիրների փորձագետ-վերլուծաբան, ազատամարտիկ Սարգիս Հացպանյանը:
Նրա խոսքով, եթե լիներ սեր, արդարություն և ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանություն, ոչ-ոք այստեղից չէր հեռանա, ընդհակառակը` կվերադառնային:
«1991 թ. ընտրություններից հետո հայ ժողովուրդը չի կարոքղանում ձևավորել իր իշխանություններին: Հայոց տանտեր հանդիսացող իշխանությունը իր զավակներին չի կարողանում հասկանալ, որովհետև ծնողն իր զավակներին իբրև զավակ չի վերաբերում: Նրանք չեն սիրում իրենց հողը, երեխաներին, ժողովրդին, ազատագրված հողերը, Արցախը: Եթե այդ սերը լիներ, մարդը չէր թողնի իր հայրենիքը, իր մեռելներին, իր գերեզմանները ու հեռանար»,- ասաց Ս. Հացպանյանը:
Նրա խոսքով` նույնիսկ սփյուռքահայ ներդրողները այլևս չեն գալիս Հայաստան, քանի որ «տեսան, թե ինչպես են գողանում իրենց ներդրումները», և նույնիսկ Սիրիայից Հայաստան ներգաղթողների թիվը շատ քիչ է, իսկ եկածներն էլ պատերազմից հետո որոշել են վերադառնալ Սիրիա:

Саргис Ацпанян: Никто не эмигрирует из Армении по экономическим причинам
«Среди мигрирующих из Армении людей сложно найти кого-то, кто покидает страну по экономическим причинам», - такое мнение высказал сегодня в ходе пресс-конференции эксперт-аналитик по региональным вопросам, участник карабахской войны Саргис Ацпанян.
По его словам, из Армении эмигрируют из-за дефицита справедливости и отсутствия любви. Саргис Ацпанян уверен, что при наличии любви, справедливости никто бы не покидал родину, наоборот, вернулись бы в Армению.
«После выборов 1991г. армянский народ не может сформировать свою власть. Власти не могут понять свой народ. Они не любят свою землю, детей, народ, освобожденные земли. Если бы эта любовь была, люди не оставляли бы свою родину, своих усопших, их могилы, и не уезжали бы из страны», - сказал С.Ацпанян.
Как отметил С.Ацпанян, даже инвесторы из диаспоры не приезжают в Армению, поскольку, «что происходит с их инвестициями». По его словам, число сирийских армян-беженцев также незначительное, а те, кто приехал, собираются после войны вернуться в Сирию.