«Ցեղասպանության խնդիրը՝ ամբողջ փաթեթով, պետք է տարվի իրավական դաշտ»
Ցեղասպանության հարցը չի կարելի միայն ժողովներով և միջոցառումներով լուծել, այն պետք է տեղափոխվի իրավական դաշտ։
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արևմտյան Հայաստանի ազգային խորհրդի նախագահ Արմենակ Աբրահամյանը։
«Մենք ունենք Վիլսոնի իրավարար վճիռ, որը պետք է իրականացնենք, բայց դրա փոխարեն մենք այսօր զբաղված ենք աշխարհին դաստիարակելով»,- ասաց Ա. Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով` այսօր մենք խոսում ենք միայն 1915-ին տեղի ունեցած ոճրագործության մասին, բայց հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը սկսվել է 1894թ. Սասունի ջարդերից:
Ասուլիսի մյուս բանախոս` Արևմտյան Հայաստանի ազգային խորհրդի անդամ Տիգրան Փաշաբեզյանի խոսքով՝ այսօր մեջտեղ է բերվել միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը, մինչդեռ Հայկական հարցի լուծումը պիտի լիներ Արևմտյան Հայաստանի ազատագրումամբ ու հայի վերադարձով իր բնօրրան:
Տ.Փաշաբեզյանը ևս ավելացրեց, որ Հայոց ցեղասպանության խնդիրը՝ ամբողջ փաթեթով, պետք է տարվի իրավական դաշտ՝ դատարան։

Genocide recognition problem should be moved to legal field
"It is impossible to solve the problem of the Armenian Genocide’ recognition only by holding conferences and various events - the problem should be moved to the legal field,” Chairman of the National Council of Western Armenia Armenak Abrahamian told journalists today.
“There is U.S. President Woodrow Wilson’s Arbitral Award that must be implemented, whereas we are now engaged in upbringing of the world,” A. Abrahamian stated. According to him, today the emphasis is placed on the 1915 events, while the Armenian Genocide began in 1894 with the massacres in Sasun.
The member of the National Council of western Armenia Tigran Pashabezian said for his part that the problem’s solution presupposes the liberation of Western Armenia and the return of Armenians to their historic homeland. He also underlined the necessity of examining the recognition of Armenian Genocide in the legal field.