«Ցեղասպանության խնդիրը՝ ամբողջ փաթեթով, պետք է տարվի իրավական դաշտ»
Ցեղասպանության հարցը չի կարելի միայն ժողովներով և միջոցառումներով լուծել, այն պետք է տեղափոխվի իրավական դաշտ։
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արևմտյան Հայաստանի ազգային խորհրդի նախագահ Արմենակ Աբրահամյանը։
«Մենք ունենք Վիլսոնի իրավարար վճիռ, որը պետք է իրականացնենք, բայց դրա փոխարեն մենք այսօր զբաղված ենք աշխարհին դաստիարակելով»,- ասաց Ա. Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով` այսօր մենք խոսում ենք միայն 1915-ին տեղի ունեցած ոճրագործության մասին, բայց հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը սկսվել է 1894թ. Սասունի ջարդերից:
Ասուլիսի մյուս բանախոս` Արևմտյան Հայաստանի ազգային խորհրդի անդամ Տիգրան Փաշաբեզյանի խոսքով՝ այսօր մեջտեղ է բերվել միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը, մինչդեռ Հայկական հարցի լուծումը պիտի լիներ Արևմտյան Հայաստանի ազատագրումամբ ու հայի վերադարձով իր բնօրրան:
Տ.Փաշաբեզյանը ևս ավելացրեց, որ Հայոց ցեղասպանության խնդիրը՝ ամբողջ փաթեթով, պետք է տարվի իրավական դաշտ՝ դատարան։

Вопрос признания Геноцида армян следует перенести в правовое поле
Проблему признания Геноцида армян невозможно решить лишь конференциями и разными мероприятиями, вопрос следует перенести в правовое поле, заявил сегодня журналистам председатель Национального совета Западной Армении Арменак Абраамян.
«Существует арбитражное решение Вильсона, которое следует реализовать, но вместо этого мы сегодня заняты воспитанием мира», - сказал А.Абраамян. По его словам, сегодня акцент ставится на событиях 1915 года, однако геноцид армянского народа начался с 1894 года, с погромов в Сасуне.
В свою очередь член Национального совета Западной Армении Тигран Пашабезян отметил, что решение вопроса подразумевает освобождение Западной Армении и возвращение армян на историческую родину. Он также отметил, что вопрос признания Геноцида армян следует рассматривать в правовом поле.