Ավարտվել է Պարույր Հայրիկյանի գործի նախաքննությունը
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ԱԱԾ քննչական վարչությունում ավարտվել է ՀՀ Նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ կուսակցության առաջնորդ Պ.Հայրիկյանի քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով նրան սպանելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազության լրատվական բաժնից:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` 2013թ. փետրվարի 18-ի ընտրություններում որպես ՀՀ Նախագահի թեկնածու գրանցված Վ.Սեդրակյանը 2013թ. հունվարի սկզբներին Ս.Հարությունյանին և Խ.Պողոսյանին պատվիրել է ԱԻՄ կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածու Պ.Հայրիկյանի սպանությունը` նրա քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով:
Զենք ձեռք բերելու համար Վ.Սեդրակյանը Ս.Հարությունյանին և Խ.Պողոսյանին գումար է տվել, որը նրանք կիսել են միմյանց միջև, իսկ հանցագործությունն իրականացնելու համար օգտագործել Խ.Պողոսյանի կողմից ապօրինի ձեռք բերված և պահված 7,62մմ տրամաչափի «Նագան» տեսակի թմբուկավոր ատրճանակը:
Ըստ պայմանավորվածության` սպանությունն անմիջականորեն պետք է իրականացներ Խ.Պողոսյանը, իսկ Ս.Հարությունյանը` նրան սպասեր ավտոմեքենայում:
2013թ. հունվարի 31-ին` ժամը 23:20-ի սահմաններում, Պ.Հայրիկյանի տան շքամուտքի մոտ, Խ.Պողոսյանը երկու անգամ կրակել է Պ.Հայրիկյանի կրծքավանդակին և դիմել փախուստի` չկարողանալով հանցագործությունն ավարտին հասցնել` իր կամքից անկախ պատճառներով:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Վ.Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-305-րդ հոդվածով (Պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձը կազմակերպել), Խ.Պողոսյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով (Պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով` (Ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելը, պահելը և իրացնելը), իսկ Ս.Հարությունյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով (Պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ):
Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

The Investigation Department of the National Security Service at the Armenian government has finished the preliminary investigation into the criminal case opened in connection with the attempted murder of the ex-presidential candidate, leader of Union for National Self-determination (AIM) Paruyr Hayrikian. The prosecutor supervising the criminal case confirmed the indictment, according to the press service of the Prosecutor Generals’ Office.
According to actual data collected during the pre-trial investigation, in early January 2013 Vardan Sedrakian, a presidential candidate running in the 18 February 2013 presidential election in Armenia, told two men – S. Harutyunian and K. Poghosian to kill the leader of AIM Party Paruyr Hayrikian in order to stop his political activities.
V. Sedrakian gave money to Harutyunian and Poghosian for the purchase of a gun, but the two men did not spent the money to purchase a gun, but used an illegally obtained 7.62 Nagant revolver for committing the crime.
It was agreed that Poghosian was to commit the crime, while Harutyunian was to wait in a car.
Around 11:20 pm on January 31, 2013, Poghosian fired twice at Hayrikian near Hayrikian’s house and took to flight, unable to complete the crime due to circumstances over which he had no control.
Based on the evidence collected, Vardan Sedrakian is charged under Articles 38, 34, and 305 of the Criminal Code, K. Poghosian is charged under Articles 35, 305, and 235, and S. Harutyunian is charged under Articles 34 and 305.
The criminal case with the indictment has been sent to the court of first instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts in Yerevan.