Սեդրակ Զատիկյանի սպանության գործով խոշտանգումների մասով քրգործ չի հարուցվի
Նախապատրաստված նյութերով մերժվել է քրեական գործի հարուցումը՝ Երևանի Մալաթիայի նախկին թաղապետի որդու՝ Սեդրակ Զատիկյանի, սպանության և դրա պատվերը տալու մասով գործերի նախաքննության ընթացքում խոշտանգումների կիրառման վերաբերյալ հայտարարությունների հիման վրա:
Ինչպես «Փաստինֆո» գործակալության թղթակցին այսօր հայտնել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից, քրեական գործի հարուցումը մերժվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով՝ հանցագործությունների դեպքի բացակայության հիմքով:
Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի նախագահությամբ, հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ ՀՔԾ իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից վկաներ Ահարոն Հակոբյանին, Արամայիս Սեդրակյանին և բուն սպանության գործով դատապարտյալ Արթուր Հովհաննիսյանին գործերի նախաքննության ընթացքում ծեծի ենթարկելու ու խոշտանգելու, նրանց նկատմամբ սպառնալիքներ ու ճնշումներ գործադրելու, ոստիկանության բաժնում ապօրինի պահելու, ինչպես նաև վերջիններիս իրականությանը չհամապատասխանող ցուցմունքներ տալուն հարկադրելու վերաբերյալ նրանց հայտարարությունների իսկությունը ստուգելու համար:

ССС Армении не будет заводить дело по заявлениям о пытках
В возбуждении уголовного дела по подготовленным на основании заявлений о применении пыток в ходе предварительного расследования дела по факту убийства сына бывшего главы администрации округа Малатия-Себастия В.Затикяна С. Затикяна и его организации материалам было отказано. Как сообщили агентству “Фактинфо” в Специальной следственной службе, в возбуждении уголовного дела было отказано в соответствии с п.1ч. 1ст. 35 Уголовно-процессуального кодекса РА ввиду отсутствия события преступления.
Суд общей юрисдикции административного района Малатия-Себастия под председательством Тиграна Петросяна направил обращение, согласно которому просил проверить достоверность заявлений свидетелей Агарона Акопяна, Арамаиса Седракяна и осужденного по делу об убийстве Артура Ованнисяна, которые утверждают, что сотрудники ССС Армении в ходе предварительного следствия пытали, угрожали, подвергали их избиению и оказывали на них давление, а также незаконно держали их в полицейском отделении и выбивали из них не соответствующие действительности показания