ՀԱԿ-ը պատրաստվում է քրեական պատասխանատվության կանչել Տարոն Մարգարյանին
Ի դեմս Տարոն Մարգարյանի, գործ ունենք հանցագործի հետ, ով զբաղված է եղել ժողովրդին թալանելով: Այլևս մեզ չեն մեղադրի, որ փաստեր չունենք` մենք հավաքել ենք բոլոր անհրաժեշտ փաստերը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանն ու ավելացրեց, որ իրենք դիմել են Գլխավոր դատախազություն` Տարոն Մարգարյանին պատասխանատվության ենթարկելու հարցով:
«Ուսումնասիրել ենք տարբեր տարիներին Տարոն Մարգարյանի կողմից ներկայացված հայտարարագրերը, որից հետո պարզ է դարձել, որ 2005թ.-ին որպես Ավանի ղեկավար, նա եկամուտ է ներկայացրել 7 մլն դրամից փոքր ինչ ավել գումար. համեստ եկամուտ, որը տրամաբանական է:
Արդեն 2007 թ.-ին ներկայացվել է 64 մլն դրամ, 50 հազար դոլար և 80 մլն դրամ ՝ոսկյա իրերի իրացումից, այսինքն՝ թաղապետ աշխատելու տարիներն նրա ունեցվածքը աճել է շատ անգամներ: Նշեմ, որ թաղապետ եղած ժամանակահատվածում նա ստացել է 130 հազար դրամ աշխատավարձ, և նույն հայտարարագրերում նշել է, որ նվիրատվություններ կամ կողմնակի եկամուտներ չունի:
Իսկ այս տարի` 2013թ.-ին, ունեցվածքը հայտարարագրված է 115 մլն դրամ, 50 հազար դոլար, 50 հազար եվրո, տասնյակ բնակարաններ Երևանում, մեքենաներ և այլն»,- մանրամասնեց Լևոն Զուրաբյանը:
ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահի խոսքով` արդեն կազմվել են մի քանի նամակ-դիմումներ, որոնք կուղարկվեն գլխավոր դատախազին. «Դրանց միջոցով կոչ ենք անում քրեական պատասխանատվության կանչել Երևանի ներկայիս քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին»:
«Մեզ այլևս ոչ ոք չի մեղադրի առանց փաստերի խոսելու մեջ: Այժմ փաստերը ներկայացված են` կամ հերքեք դրանք ապացույցներով, կամ` ընդունեք»,- ասաց Լևոն Զուրաբյանը:

АНК собирается привлечь к ответственности Тарона Маргаряна
Партия «Армянский национальный конгресс» обратилась в Генпрокуратуру Армении в связи с вопросом привлечения к ответственности действующего мэра Еревана Тарона Маргаряна. Об этом сообщил сегодня журналистам вице-председатель партии АНК Левон Зурабян.
«В лице Тарона Маргаряна мы имеем дело с преступником, который грабил народ. Нас больше не будут обвинять в том, что у нас нет фактов. Мы собрали все необходимые факты», - сказал Л.Зурабян.
«Мы изучили представленные Тароном Маргаряном в различные годы декларации, после чего стало ясно, что в 2005 году в качестве руководителя района Авана, он представил доход в размере чуть больше 7 млн. драмов. Это скромный доход, который умещается в логику», - отметил Л.Зурабян.
По его словам, уже в 2007 году в декларации была представлена сумма в 64 млн. драмов, 50 тысяч долларов и 80 млн. долларов от реализации золотых изделий. «То есть в годы работы главой районной администрации его имущество выросло во много раз. Отмечу, что зарплата главы администрации составляла 130 тысяч драмов. В этой же декларации отмечается, что сторонние доходы и дарственные он не получал», - заявил Л.Зурабян.
Как отметил Л.Зурабян, уже в 2013 году Т.Маргарян задекларировал 115 млн. драмов, 50 тысяч долларов, 50 тысяч евро, десятки квартир в Ереване, машины и т.д.
По словам вице-председателя партии АНК, уже составлены несколько заявлений в адрес генерального прокурора.
«Мы призываем привлечь к ответственности действующего мэра Тарона Маргаряна. Нас больше не могут обвинить в голословном обвинении. Представлены все факты, их нужно или опровергнуть, или принять», - сказал Л.Зурабян.