ՀԱԿ-ը պատրաստվում է քրեական պատասխանատվության կանչել Տարոն Մարգարյանին
Ի դեմս Տարոն Մարգարյանի, գործ ունենք հանցագործի հետ, ով զբաղված է եղել ժողովրդին թալանելով: Այլևս մեզ չեն մեղադրի, որ փաստեր չունենք` մենք հավաքել ենք բոլոր անհրաժեշտ փաստերը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանն ու ավելացրեց, որ իրենք դիմել են Գլխավոր դատախազություն` Տարոն Մարգարյանին պատասխանատվության ենթարկելու հարցով:
«Ուսումնասիրել ենք տարբեր տարիներին Տարոն Մարգարյանի կողմից ներկայացված հայտարարագրերը, որից հետո պարզ է դարձել, որ 2005թ.-ին որպես Ավանի ղեկավար, նա եկամուտ է ներկայացրել 7 մլն դրամից փոքր ինչ ավել գումար. համեստ եկամուտ, որը տրամաբանական է:
Արդեն 2007 թ.-ին ներկայացվել է 64 մլն դրամ, 50 հազար դոլար և 80 մլն դրամ ՝ոսկյա իրերի իրացումից, այսինքն՝ թաղապետ աշխատելու տարիներն նրա ունեցվածքը աճել է շատ անգամներ: Նշեմ, որ թաղապետ եղած ժամանակահատվածում նա ստացել է 130 հազար դրամ աշխատավարձ, և նույն հայտարարագրերում նշել է, որ նվիրատվություններ կամ կողմնակի եկամուտներ չունի:
Իսկ այս տարի` 2013թ.-ին, ունեցվածքը հայտարարագրված է 115 մլն դրամ, 50 հազար դոլար, 50 հազար եվրո, տասնյակ բնակարաններ Երևանում, մեքենաներ և այլն»,- մանրամասնեց Լևոն Զուրաբյանը:
ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահի խոսքով` արդեն կազմվել են մի քանի նամակ-դիմումներ, որոնք կուղարկվեն գլխավոր դատախազին. «Դրանց միջոցով կոչ ենք անում քրեական պատասխանատվության կանչել Երևանի ներկայիս քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին»:
«Մեզ այլևս ոչ ոք չի մեղադրի առանց փաստերի խոսելու մեջ: Այժմ փաստերը ներկայացված են` կամ հերքեք դրանք ապացույցներով, կամ` ընդունեք»,- ասաց Լևոն Զուրաբյանը:

Armenian National Congress (HAK) Party has asked the Prosecutor General’s Office to start proceedings against the incumbent Mayor of Yerevan Taron Margarian, the deputy chairman of HAK Levon Zurabian told journalists today.
“Taron Margarian is a criminal who has robed the people. We collected all the necessary facts,” Zurabian said.
“We have examined the declarations submitted by Taron Margarian at different times, which show that in 2005 when he headed the administration of Yerevan’s Avan district, he declared incomes of about 7 million AMD. This is a modest income which is quite logical,” Levon Zurabian noted.
According to him, in 2007 Margarian declared 64 million AMD, $50 thousand, and 80 million AMD as income from sale of gold jewelry. “That is to say, during his term of district administrator, his incomes grew manifold. His salary as district administrator was 130,000 AMD. And he mentioned in his declaration that he had no other income,” Zurabian said.
In his words, in 2013 Margarian declared 115 million AMD, $50 thousand, 50 thousand Euro, dozens of apartments in Yerevan, cars, etc.
Zurabian said that several applications will be submitted to the prosecutor general.
“We demand that the incumbent Mayor Taron Margarian be held responsible. Our accusations are not unfounded. All the facts are collected, and they will have either to refute these facts or to accept them,” Zurabian said.