ՄԻՊ. Ընտրությունների արդարությանը չհավատալու իրավական հիմքերը բացակայում են
Երևանի ավագանու 2013 թվականի մայիսի 5-ի ընտրությունների վերաբերյալ Պաշտպանի 116 թեժ գիծը ստացել է ընդամենը 19 ահազանգ: Համեմատության համար անհրաժեշտ է նշել, որ նախորդած Ազգային Ժողովի ընտրությունների ժամանակ Երևան քաղաքում Պաշտպանի աշխատակազմը ստացել էր 178 ահազանգ, իսկ նախորդած Նախագահի ընտրությունների ժամանակ՝ 214 ահազանգ: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
Հաշվի առնելով նախորդած ընտրությունների համեմատությամբ եղած ահազանգերի սակավաթվությունը՝ քվեարկության օրը Պաշտպանի արագ արձագանքման խմբերը շրջել են քաղաքում և հանդիպել են տեղամասերում եղած քաղաքացիներին, դիտորդներին, վստահված անձանց և լրագրողներին՝ առաջարկելով իրենց աջակցությունը և փորձելով ստանալ լրացուցիչ տեղեկություններ հնարավոր ընտրախախտումների մասին: Սեփական նախաձեռնությամբ կատարված 66 շրջայցերի արդյունքում ստացվել է 2 բողոք:
«Այս ընտրությունների ողջ ընթացքում Պաշտպանին ուղղված ահազանգերի և բողոքների վիճակագրությունը հետևյալն է. ընտրացուցակներում առկա անճշտությունների, նույնականացման քարտով ընտրություններին մասնակցելու և քվեարկության ավարտից հետո ընտրատեղամաս մուտք գործելու վերաբերյալ խորհրդատվության համար (10 զանգ), ընտրատեղամասում կուտակումների վերաբերյալ (6 ահազանգ), ընտրակաշառքի բաժանման մասին (2 ահազանգ), լրագրողի նկատմամբ բռնության վերաբերյալ (1 ահազանգ), դիտորդին ահաբեկելու և տեսախցիկը խլելու մասին (1 բողոք), դիտորդի ոչ պատշաճ վարքագիծ (1 ահազանգ):
Հիմք ընդունելով սեփական ահազանգերը, նաև ուշադրությամբ հետևելով լրատվամիջոցների, տեղական ու միջազգային դիտորդական կազմակերպությունների, քաղաքական ուժերի, պետական մարմինների կողմից տրամադրված տեղեկատվության մեջ առկա խախտումների մասին փաստական տվյալներին՝ Երևանի ավագանու ընտրությունների վերաբերյալ կարող ենք կատարել հետևյալ եզրահանգումները:
Ընտրությունները եղել են մրցակցային: Բոլոր մրցակից ուժերը ունեցել են քարոզչության ազատ պայմաններ, իսկ տեղամասերում ունեցել են բավարար ներկայացվածություն ու իրական հնարավորություն վերահսկելու քվեարկության և ձայների հաշվարկի գործընթացը: Լրագրողները և հասարակական կազմակերպությունների դիտորդները աննախադեպ ակտիվությամբ են հետևել ընտրությունների ողջ գործընթացին և հանրությանն իրազեկել են գրեթե յուրաքանչյուր՝ նույնիսկ աննշան շեղման մասին: Դիտորդական կազմակերպությունների և լրագրողների բոլոր ճշտված և չճշտված հրապարակումները էական և ոչ էական խախտումների, այդ թվում՝ կասկածների ու ենթադրությունների վերաբերյալ, չեն գերազանցել 600-ը: Նախորդած ընտրությունների համեմատ՝ Ոստիկանությունը առավել օպերատիվությամբ և լրիվությամբ է արձագանքել քաղաքացիական հասարակության կողմից բարձրաձայնված բոլոր ընտրակեղծիքների մասին ահազանգերին և այդքանով հանդերձ հայտնաբերել և առանձնացրել է արժանահավատ միայն 143 ահազանգ: Լցոնման, ընտրակաշառքի բաժանման, կրկնակի քվեարկության և այլ էական ընտրախախտումների վերաբերյալ գոնե առերևույթ հիմնավոր ահազանգերը շուրջ հինգ տասնյակ են, մինչդեռ գրանցված արդյունքներով մրցակից ուժերի միջև եղած ձայների տարբերությունը էականորեն գերազանցում է ընտրախախտումների մասին հրապարակված կասկածների այս ծավալը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ կարելի է փաստել, որ Երևանի ավագանու ընտրությունները եղել են ազատ, իսկ դրանց արդարությանը չհավատալու իրավական հիմքերը ներկայումս բացակայում են:
Ընտրությունների գործընթացի ընդհանուր դրական պատկերի վրա բացասական ազդեցություն են ունեցել մի քանի թաղամասերում կասկածելի գործողություններ կատարող տեղաբնակ տղամարդկանց անթույլատրելի ակտիվությունը, որի պատճառով եղել են քաղաքացիների անհարկի կուտակումներ, ընտրողների ուղղորդման կասկածներ, ընտրական գործընթացի մի քանի մասնակիցների աշխատանքի խոչընդոտում և հոգեբանական ճնշում: Մտահոգիչ էին նաև առանձին տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների կողմից գրանցամատյանում համապատասխան գրառումները չթույլատրելու վերաբերյալ շուրջ մեկ տասնյակ ահազանգերը»,- ասված է ՄԻՊ հաղորդագրության մեջ:

«Правовые основания не верить в справедливость выборов отсутствуют»
На телефон «горячей линии» офиса омбудсмена Армении Карена Андреасяна поступило лишь 19 сообщений в связи с состоявшими 5 мая выборами в Совет старейшин Еревана. Для сравнения следует отметить, что на парламентских выборах в офис омбудсмена поступило 178 сообщений, а на президентских выборах – 214. Об этом говорится на официальном сайте омбудсмена Армении.
Карен Андреасян выразил свою оценку относительно прошедших выборов.
Учитывая ограниченное по сравнению с предыдущими выборами число сообщений, в день голосования сотрудники групп оперативного реагирования офиса омбудсмена посетили участки, встретились с находящимися там гражданами, наблюдателями, доверенными лицами и журналистами, предлагая свою поддержку и пытаясь получить дополнительные сведения о возможных нарушениях. В ходе осмотра 66 участков были получены 2 жалобы.
Статистика сообщений и жалоб, поступивших в офис омбудсмена в ходе выборов, такова: для получения консультации относительно неточностей в списках избирателей, участия в выборах по идентификационным картам, а также входа на избирательный участок после голосования поступило 10 звонков; скоплений на избирательных участках –6 сообщений; раздачи взяток –2 сообщения, насилия в отношении журналиста – 1 сообщение, запугивания наблюдателя – 1 жалоба, ненадлежащего поведения наблюдателя – 1 сообщение.
На основании зафиксированных нами сообщений, а также внимательно следя за поступившими фактическими данными о нарушениях в предоставленных СМИ, местными и международными наблюдательскими организациями, политическими силами, органами государственной власти, относительно выборов в Совет старейшин Еревана, мы можем сделать следующие заключения:
Выборы прошли в условиях конкуренции. Все политические силы, принявшие участие в выборах, имели свободные условия для агитации, а также достаточную представленность и реальную возможность контролировать ход голосования и подсчет голосов на избирательных участках. Журналисты и наблюдатели общественных организаций с беспрецедентной активностью следили за процессом выборов, а также оповестили общественность о каждом незначительном отклонении.
Все уточненные и неуточненные публикации наблюдательских организаций и журналистов о существенных и несущественных нарушениях, в том числе и подозрениях и предположениях, не превысили 600. По сравнению с предыдущими выборами, полиция с большей оперативностью и полноценностью откликалась на все сообщения о фальсификациях и тем самым обнаружила и выделила лишь 143 правдоподобных сообщения. Поступило около 50 обоснованных сообщений о вбросах, раздачи взяток, повторном голосовании и других существенных нарушениях, между тем как по зафиксированным результатам, разница в голосах между политическими силами в существенной мере превышает этот объем обнародованных подозрений о нарушениях.
Учитывая вышеуказанное, можно констатировать, что выборы в Совет старейшин Еревана были свободными, а правовые основания не верить в их справедливость в настоящее время отсутствуют.
Негативное воздействие на общую положительную картину избирательного процесса оказали недопустимая активность ряда лиц, выполняющих подозрительные действия в ряде кварталов, из-за чего были случаи скоплений граждан, подозрения на направления граждан, препятствование работы некоторых участников избирательного процесса и психологического давления.