ԲՀԿ-ական նախկին մարզպետը կկալանավորվի
«Ժամանակի» տեղեկություններով, Վայոց ձորի ԲՀԿ-ական նախկին մարզպետ, Երևանի ավագանու ԲՀԿ ցուցակի 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Սերգեյ Բագրատյանին շուտով կկալանավորեն:
Հիշեցնենք, որ որոշ տեղեկությունների համաձայն, իր պաշտոնավարման տարիներին նա յուրացրել է 2012 թվականին կառավարության կողմից Վայոց ձորի մարզին հատկացված դիզվառելիքի ապօրինի իրացումից ստացված գումարը: Թերթի տեղեկություններով, այս պահին հաջողվել է բացահայտել մարզի մոտ հինգ գյուղի համար հատկացված դիզվառելիքի 10 միլիոն դրամի յուրացում: Ս. Բագրատյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, այն գտնվում է Հատուկ քննչական ծառայությունում: Նշենք, որ Վայոց ձորի մարզպետի պաշտոնը թողնելով դեռևս անցած տարի՝ նա ակտիվորեն սկսել է ծավալել բիզնես գործունեություն:

Zhamanak: Former governor of Vayots Dzor province to be arrested
“Zhamanak” daily writes, citing its sources that ex-governor of Vayots Dzor province Sergei Bagratian will be arrested soon. S. Bagratian was #4 on the list of Prosperous Armenia Party’s list of candidates in the May 5 elections to Yerevan Council of Elders.
The paper reminds its readers that during his term, Sergei Bagratian is said to have embezzled money by illegally selling fuel provided by the government to Vayots Dzor province in 2012.
“According to our information, embezzlement of diesel fuel of 10 million AMD has been revealed at the moment. The fuel was allocated to five villages of the province. A criminal case was opened against S. Bagratian. The Special Investigation Service of Armenia is conducting an investigation. After resigning as governor, S. Bagratian has successfully conducted business,” the paper says.