Թուրքագետ. Արևմուտքը Թուրքիային օգտագործում է Սիրիայի դեմ` որպես գործիք
«ԱՄՆ-ի նոր պետքարտուղար Ջոն Քերիի` Թուրքիա մի քանի այցելություններին հաջորդեց Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի ներողությունը` ուղղված Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին` կապված «Ազատության տորմիղի» հետ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով թուրք-իսրայելական հարաբերություններում վերջերս նկատվող դրական փոփոխություններին` ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Նա նշեց, որ Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերությունների կարգավորումը խիստ մտահոգում է ԱՄՆ-ին` իր «Մեծ Մերձավոր Արևելք» քաղաքականության շրջանակներում:
«Թուրք-իսրայելական հարաբերությունների բարելավումը ես անձամբ կապում եմ Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումների հետ: Սիրիայի դեմ Արևմուտքի քաղաքականության տրամաբանության մեջ է տեղավորվում Թուրքիայի և Իսրայելի համագործակցությունը»,- նշեց թուրքագետը:
Ա. Իսպիրյանը նշեց, որ Իսրայելն ունի շատ լավ հետախուզություն, իսկ մարտիկները, հետախույզները Սիրիայի տարածք են ներթափանցում Թուրքիայի տարածքից, այսինքն` նրանց փոխադարձ համագործակցության խնդիր էր առաջացել:
«Թուրք-իսրայելական համագործակցությունը` ուղղված Սիրիայի դեմ, կտա արևմտյան երկրների համար ցանկալի արդյունք», - ասաց բանախոսը:
Ըստ նրա`  ԱՄՆ-ի շահերից է բխում Բաշար Ասադի ռեժիմի տապալումը, ինչն ամերիկացիները ցանկանում են իրականացնել Թուրքիայի միջոցով:
Իսպիրյանը նկատեց, որ Արևմուտքը Մերձավոր Արևելքում սկսել է հետաքրքիր գործընթաց. այդ տարածաշրջանի փոփոխությունները, Սիրիայի դեմ ուղղված գործողություններն իրականացվում են ոչ թե ՆԱՏՕ-ի ձեռքերով, այլ հենց մահմեդական երկրների ձեռքերով:
«Արևմուտքը ցանկանում է Թուրքիային Սիրիայի դեմ օգտագործել որպես գործիք, դրա դիմաց նրան տրամադրելով որոշակի դիվիդենտներ»,- հավելեց թուրքագետը:

Within the framework of its Great Middle East policy, the U.S. is worried about the rapprochement between Turkey and Israel. Turkologist Andranik Ispirian expressed this opinion during a talk with the correspondent of Aysor.am when commenting on the recent improvement of Turkish-Israeli relations.
“The Turkish-Israeli improvement is related to the events in Syria. Cooperation of Turkey and Syria is in line with the logic of the West’s policy against Syria,” the expert noted.
According to Ispirian, Israeli has efficient intelligence and its secret service agents infiltrate Syria from the territory of Turkey so the two countries need to cooperate.
“The cooperation between Turkey and Israel against Syria may give results desired by Western countries,” Ispirian stressed. In his words, the fall of the Bashar Assad regime is in the interests of the U.S. that tries to achieve this by means of Turkey.
The Turkologist noted that the West has launched an interesting process in the Middle East where changes and actions against Syria are being carried out with the hands of Muslim countries, rather than NATO.
“The West is trying to use Turkey as a tool against Syria, giving Turkey some dividends,” Ispirian said.