Ա. Պողոսյան. Թանկացումները կապված են ընտրակաշառքի հետ
Հետընտրական շրջանում պարենամթերքը թանկացել է 7-10 տոկոսով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի սպառողների ասցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյան` չմանրամասնելով, թե որ ապրանքը որքան է թանկացել:
Թեև թանկացումներին բանախոսը փիլիսոփայաբար մոտեցավ. «Գները միշտ բարձրանում են բոլոր դարաշրջաններում»,- սակայն շեշտեց, որ այս դեպքում թանկացումները կապված են ընտրակաշառքի հետ:
«Յուրաքանչյուր ընտրություններից առաջ գները սանձվում են, իսկ ընտրություններից հետո սկսվում է թանկացումը»,- ասաց Ա. Պողոսյանը:
Բանախոսը տարբերակեց նոմինալ և կրիմինալ թանկացումներ. «Նոմինալի դեպքում պայքարում ենք այնքան, ինչքան կարողանում ենք, իսկ կրիմինալի դեպքում, երբ հացի մեջ օդ է, իսկ շաքարավազի մեջ` ջուր, առաջարկում ենք ստուգայցեր կատարել և ուսումնասիրել հացի և շաքարավազի ոլորտը»:
Արմեն Պողոսյանն Ազգային վիճակագրական ծառայության մեթոդաբանությունը և մոտեցումները ոչ ճիշտ է համարում, իսկ 2012թ. թանկացումների վերաբերյալ ԱՎԾ հայտարարած 3.2 տոկոս աճը նրան վստահություն չի ներշնչում:

Food prices in Armenia went up 7-10% after the elections in the country, Chairman of the Association of Consumers of Armenia Armen Poghosian said at the meeting with reporters today.
“Prices are restrained ahead of each election, and a rise in prices begins following the elections,” Poghosian noted. According to him, in this case the price growth has to do with election bribes.
Poghosian divided price increases into nominal and criminal. “We try to fight against nominal price increases as much as we can. As regards criminal increases, when there is much air in bread and water in granulated sugar, we propose conducting checks and examining bread and sugar markets,” Armen Poghosian said.
In his opinion, the methodology and approaches of Armenia’s National Statistical Service are incorrect. Poghosian noted that the NSS-released 3.2% growth in consumer prices does inspire trust.