Ա. Սիրունյան. Վ. Սեդրակյանի գործը հայկական չէ, բրազիլական սերիալ է
«Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի իրականացման առթիվ հարուցված քրեական գործում առկա են բազմաթիվ թերություններ, որոնցից առաջինն այն է, որ 6 հատորանոց գործի մեջ, եթե նույնիսկ Խաչիկ Պողոսյանը կրակել է, իսկ Սամվել Հարությունյանը կազմակերպել, Վարդան Սեդրակյանին փնտրում, փնտրում ենք, բայց քրեական գործում չենք կարողանում գտնել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Վ. Սեդրակյանի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը:
Նրա խոսքով` զավեշտն այն է, որ իր կարծիքով, նույնիսկ Խ. Պողոսյանը դրա հետ կապ չունի:
«Թեև գործով զբաղվել են պորֆեսիոնալներ, սակայն արվել են մի շարք լուրջ բացթողումներ: Նույնիսկ եթե մի հավ են գողանում, դա հեռուստատեսությամբ ցուցադրում են մեկ շաբաթ անց, իսկ այս կարևորագույն գործով կասկածյալներին ցուցադրեցին միանգամից, բոլոր հեռուստաալքիներով, առանց ճանաչում կազմակերպելու: Կրակողն ասում է, որ Ս. Հարությունյանն իրեն ասել է, թե Վ. Սեդրակյանը իրեն ասել է, թե Պ. Հայրիկյանին պետք է վախեցնել, ինքը պատվերը կատարելուց կրակել է ու կպել: Խ. Պողոսյանը ասում է՝ կրակել եմ, սակայն դրա քննչական փորձարարություն չեն արել, սակայն այն, որ Խ. Պողոսյանն իր ցուցմունքում հայտնել է, որ զենքը աղբարկղ են քցել, դրա քննչական փորձարարությունը արել են, դա աբսուրդ չի՞»,- հարցրեց փաստաբանը:
Նրա հավաստմամբ` բնական է, որ Վ. Սեդրակյանն իրեն ձերբակալելուց առաջ հայտարարել է, որ իրեն շուտով բռնելու են, քանի որ տրամաբանական է, որ «եթե իր տանը գործ անողին են բռնում, ուրեմն իրեն էլ են բռնելու»:
Ա. Սիրունյանի խոսքով` նագանը, որը 7.62 տարամաչափով է, 35 մետր հեռավորությունից ծակում է 7.5 սմ-անոց տախտակ, այս դեպքում կրակոցը արձակվել է 60 սմ հեռավորությունից, անցել է Պ. Հայրիկյանի վերարկուի միջով և հայտնաբերվել Պ. Հայրիկյանից մի քանի մետր հեռավորության վրա, և այս փաստը անտեսվել է քննիչի կողմից:
«1000 դոլարով այսօր նորմալ մանկական զենք անգամ, եթե չինական չի, չես կարող գնել, ավելի թանկ է լինում: Կամ էլ լինում է նման քիլեր, որ ասում է, «Սարգիսը ասեց, Խաչիկ ջան, գործը կանենք, գումարի մասին կխոսենք, Վարդանը մեզ դիլխոր չի թողնի»: Սա հայկական չէ, բրազիլական սերիլա է: Բայց հալալ է, գտել են այն պատահական տաքսու վարորդին, ով իբր դեպքից հետո տուն է տարել Խաչիկին և ցելոֆանի ձայն լսել, հետո հեռուստատեսությամբ տեսել է ու ճանաչել նրան: Այս դեպքում ևս, սակայն, ճանաչում չի արվել»,- ասաց նա:
Փաստաբանը նշեց, որ Վ. Սեդրակյանն ընդհանրապես որևէ ցուցմունք չի տվել ու մինչև օրս չի տալիս, իսկ այն, ինչ տարածում են, դա էլ ինչ-որ մեկին պետք է:
Հարցին` կապ հաստատել են Պ. Հայրիկյանի փաստաբանի հետ, Սիրունյանը պատասխանեց, որ իրենց հետ կապ չեն ուզում պահել, և երբ դիմել են նրանց` հասկանալու համար պահանջը, նրանք որևէ պատասխան չեն տվել իրենց:
«Վ. Սեդրակյանն ասում է, որ եթե այս կլոունադան մի քանի ամիս է տևելու, ես գտնում եմ, որ պետությունը կարող էր սխալվել, որովհետև համապատասխան մարմինները պետք է հասկանան, որ նման գործը ՄԻԵԴ-ից գալու է մի տարի հետո, բացելու են, տեսնեն, որ գործ չի, հայկական չէ, բրազիլական սերիալի սցենար է: Մեր դատաիրավական համակարգը լացելու վիճակում է: Իմ բախտը բերել է, որ իմ դեմ էլ ապացույց չեն գտել»,- ասաց նա:
Փաստաբանի մոտ կասկած է հարուցում նաև այն հոդվածը, որով դեպքից ժամեր անց հարուցվել է քրեական գործ:
«Միանգամից հարուցեցին քրեական գործ ոչ թե քաղաքացի Պարույր Հայրիկյանի, այլ ՀՀ նախագահի թեկնածու Պ. Հայրիկյանի դեմ մահափորձ կատարելու համար, որը կատարվել է քաղաքական նկատառումներից ելնելով»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Վ. Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-38-305 հոդվածներով: Նա մեղադրվում է ՀՀ նախագահի թեկնածու Պ. Հայրիկյանի դեմ մահափորձ պատվիրելու մեջ:

А.Сирунян: Дело против Вардана Седракяна не армянский, а бразильский сериал
«В возбужденном по факту покушения на Паруйра Айрикяна уголовном деле есть многочисленные недостатки, первый из которых в том, что в 6-томном деле, если даже Хачик Погосян стрелял, а Самвел Арутюнян организовал, доказательств виновности Варадана Седракяна нет», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами адвокат В.Седракяна Александр Сирунян.
Александр Седракян даже сомневается в том, что Х.Погосян, главный виновный, причастен к произошедшему.
«Несмотря на то, что делом занимались профессионалы, однако допущен ряд серьезных упущений. Стрелявший заявляет, что, по словам Самвела Арутюняна, Вардан Седракян сказал ему, что нужно запугать Айрикяна. Х.Погосян говорит, что стрелял, однако следственная экспертиза не проводилась. А в том случае, когда Х.Погосян в своем показании сообщил, что выбросил оружие в мусорный ящик, следственная экспертиза проводилась. Разве это не абсурд?» - отметил А.Сирунян
По словам адвоката, оружие револьверного типа марки «Наган» обычно пробивает доску 7.5 см на расстоянии 35 метров. Согласно заключению эксперта, выстрел был произведен на расстоянии 1 метра, пуля осталась в плече, а вторая пуля задела пальто Айрикяна и упала рядом с ним, однако следователь, по словам адвоката, проигнорировал это обстоятельство.
«Сегодня за 1000 долларов нельзя купить даже нормальное детское оружие, если оно не китайского производства. Или бывает ли киллер, который обещает выполнить заказ, а обо всем остальном договориться потом?» - отметил адвокат. По его словам, это уже не армянский, а бразильский сериал.
Адвокат сообщил, что Вардан Седракян не давал и по сей день не дает каких-либо показаний, а то, что распространяют, видимо, кому-то нужно.
«В.Седракян говорит, что если эта клоунада будет длиться несколько месяцев, то он считает, что государство могло ошибиться, поскольку соответствующие органы должны понимать, что подобное дело вернется из ЕСПЧ через несколько лет: его откроят и увидят, что это – не дело, не армянский, а бразильский сериал. Наша судебная система в плачевном состоянии. Мне повезло, что и против меня не нашли доказательств», - сказал А.Сирунян.
У адвоката вызывает сомнение и та статья, по которой спустя несколько часов после инцидента было возбуждено уголовное дело.
«Сразу возбудили уголовное дело по факту покушения не на гражданина Паруйра Айрикяна, а кандидата в президенты Армении П.Айрикяна, которое было совершено по политическим мотивам», - сказал А.Сирунян.