Արաքս Փաշայան. Իսրայելա-սիրիական լարվածությունը չի վերաճի պատերազմի
«Սիրիայում այս պահին իրավիճակը կարելի է բնորոշել որպես ճգնաժամային և ես չեմ կարծում, որ Իսրայելի և Սիրիայի միջև հարաբերությունների լարվածությունը կարող է վերաճել մեծ պատերազմի»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Սիրիայում ստեղծված իրավիճակին և իսրայելա-սիրիական հարաբերություններում նկատվող վերջին լարվածությանը, ասաց արևելագետ Արաքս Փաշայանը:
Նա նշեց, որ ասադական վարչակարգը միշտ էլ զուսպ և հավասարակշռված քաղաքականություն է վարել Իսրայելի նկատմամբ:
«Վերջին դեպքերը՝ կապված Իսրայելի կողմից Սիրիայի տարածքի ռմբակոծության հետ, կարող են միայն լրացուցիչ լարվածություն մտցնել և չեմ կարծում, որ այդ լարվածությունը չափից դուրս ծավալվի և վերաճի պատերազմի»,-ասաց արևելագետը:
Ա. Փաշայանը անդրադառնալով Սիրիայի ներսում տեղի ունեցող զարգացումներին՝ ասաց, որ Ասադը շարունակում է պահպանել իշխանությունը և դեռևս մոտակա հեռանկարում կկարողանա պահպանել ու նրա մոտալուտ տապալման մասին խոսելը դեռևս վաղ է:
«Սիրիայի ազգային անվտանգությունը պատերազմական իրավիճակի պատճառով զգալիորեն թուլացել է»,-նշեց բանախոսը:
Ըստ նրա՝ Սիրիայի ընդդիմության շրջանում բազմազանությունը՝ դավանական, էթնիկ և գաղափարական առումով ակնհայտ է և նրանց միավորման, համախմբման գործընթացը շատ բարդ կլինի:
«Ես չեմ կարծում, որ սիրիական ընդդիմությունը մեծ հաջողությունների կհասնի միավորման, այլընտրանքային կառավարություն ստեղծելու հարցում` նրանց ներսում առկա հակասությունների պատճառով»,-հավելեց Ա. Փաշայանը:

А.Пашаян: Израильско-сирийская напряженность не может перерасти в войну
«В настоящее время ситуацию в Сирии можно охарактеризовать как кризисную, однако, на мой взгляд, напряженность в отношениях Израиля и Сирии не может перерасти в войну», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am востоковед Ануш Пашаян, касаясь.
Востоковед отметила, что режим Башара Асада всегда осуществлял сдержанную и уравновешенную политику в отношении Израиля.
«Последние случаи, связанные с бомбардировкой Израилем территории Сирии, могут лишь вызвать дополнительную напряженность, и я не считаю, что эта напряженность может перерасти в войну», - сказала востоковед.
Касаясь происходящих внутри Сирии развитий, А.Пашаян заявила, что Башар Асад продолжает сохранять власть и в ближайшей перспективе сможет удерживать ее, посему говорить о ближайшем свержении его режима пока рано.
«Национальная безопасность Сирии значительно ослабла из-за военной ситуации», - отметила А.Пашаян.
По ее словам, из-за очевидных различий в сирийской оппозиции – религиозных, этнических и идеологических – процесс их объединения будет сложным.
«Не думаю, что при существующих разногласиях сирийская оппозиция сумеет достичь больших успехов в вопросе объединения, формирования альтернативного правительства», - отметила востоковед.