Արաքս Փաշայան. Իսրայելա-սիրիական լարվածությունը չի վերաճի պատերազմի
«Սիրիայում այս պահին իրավիճակը կարելի է բնորոշել որպես ճգնաժամային և ես չեմ կարծում, որ Իսրայելի և Սիրիայի միջև հարաբերությունների լարվածությունը կարող է վերաճել մեծ պատերազմի»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Սիրիայում ստեղծված իրավիճակին և իսրայելա-սիրիական հարաբերություններում նկատվող վերջին լարվածությանը, ասաց արևելագետ Արաքս Փաշայանը:
Նա նշեց, որ ասադական վարչակարգը միշտ էլ զուսպ և հավասարակշռված քաղաքականություն է վարել Իսրայելի նկատմամբ:
«Վերջին դեպքերը՝ կապված Իսրայելի կողմից Սիրիայի տարածքի ռմբակոծության հետ, կարող են միայն լրացուցիչ լարվածություն մտցնել և չեմ կարծում, որ այդ լարվածությունը չափից դուրս ծավալվի և վերաճի պատերազմի»,-ասաց արևելագետը:
Ա. Փաշայանը անդրադառնալով Սիրիայի ներսում տեղի ունեցող զարգացումներին՝ ասաց, որ Ասադը շարունակում է պահպանել իշխանությունը և դեռևս մոտակա հեռանկարում կկարողանա պահպանել ու նրա մոտալուտ տապալման մասին խոսելը դեռևս վաղ է:
«Սիրիայի ազգային անվտանգությունը պատերազմական իրավիճակի պատճառով զգալիորեն թուլացել է»,-նշեց բանախոսը:
Ըստ նրա՝ Սիրիայի ընդդիմության շրջանում բազմազանությունը՝ դավանական, էթնիկ և գաղափարական առումով ակնհայտ է և նրանց միավորման, համախմբման գործընթացը շատ բարդ կլինի:
«Ես չեմ կարծում, որ սիրիական ընդդիմությունը մեծ հաջողությունների կհասնի միավորման, այլընտրանքային կառավարություն ստեղծելու հարցում` նրանց ներսում առկա հակասությունների պատճառով»,-հավելեց Ա. Փաշայանը:

“The current situation in Syria can be described as a crisis, but I think the tension in Israeli-Syrian relations is unlikely to escalate into a war,” Ms. Arax Pashayan, an expert in Oriental studies, told the correspondent of Aysor.am.
In her words, the Bashar Assad regime has always implemented a moderate and balanced policy on Israel.
“The latest development related to Israel’s bombing of Syria may only increase tension, but I think this tension is unlikely to escalate into war,” A. Pashayan noted.
Commenting on the developments within Syria, she expressed an opinion that Bashar Assad will be able to retain power in the near future so it is too early to speak about his regime’s overthrow.
“The national security of Syria has notably weakened because of the military situation,” the expert stressed. In her opinion, the religious, ethnic and ideological differences among various opposition forces will make it hard for Syrian opposition to unite.
“I don’t think that against the backdrop of the current differences, the Syrian opposition will achieve success in terms of unification and the formation of an alternative government,” Pashayan noted.