Լյուքս Ստեփանյանի մահվան գործով արդեն պատժվածներ կան
Aysor.am-ի տեղեկություններով` վաղ առավոտյանը, երբ դեռ հայտնի չէր օրերս սպանված զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի հարազատների մտադրության մասին` երիտասարդի դին Երևան` կառավարության շենքի մոտ, տեղափոխելու վերաբերյալ, Պաշտպանության նախարարությունում խորհրդակցություն է տեղի ունեցել, որի ընթացքում նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով մի քանի բարձրաստիճան զինվորականներ ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
Հիշեցնենք, որ Նոյեմբերյանի զորամասերից մեկում օրերս սպանված զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի մահվան առթիվ հարուցվել է քրեական գործ:
Ըստ նախաքննության տվյալների՝ 15.05.2013թ՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում թիվ N զորամասի 1-ին պահակախմբի մուտքի դիտորդ, նույն զորամասի ԿՍ-19 ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Խաչատրյանը վիճաբանության մեջ է մտել պահակախմբում ընդգրկված ԿՍ-19 ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Ստեփանյանի հետ, որի ժամանակ շարքային Դ.Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է շարքային Լ.Ստեփանյանի ուղղությամբ, որի արդյունքում վերջինս գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել է, իսկ նույն ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել Նոյեմբերյանի քաղաքային հիվանդանոց:
Դավիթ Խաչատրյանը ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված հանցագործության կատարման կասկածանքով ձերբակալվել և որպես կասկածյալ հարցաքննվել է:

Several high-ranking officers dismissed
A consultation was held at Armenia’s Defense Ministry this morning. It was announced at the consultation that by an order of Minister Seyran Ohanian, a number of high-ranking officers were relieved of their posts. Aysor.am received this information from reliable sources.
We would remind you that a criminal case was opened after conscript Lyuks Stepanian was killed in a military unit in Noyemberian region on May 15.
Investigators say that around 3:30 pm on May 15, Private David Khachatrian quarreled with fellow soldiers Privates Lyuks Stepanian and Hrachia Sargsyan. He shot at them from his AKM automatic rifle. L. Stepanian was shot dead, while H. Sargsyan received a gunshot wound to the head and was taken to Noyemberian hospital.
Charges were brought against D. Khachatrian under Article 104 Part 6 point 2 and Article 112 part 1 of the Criminal Code. He was arrested. David Khachatrian has already been questioned as a suspect.