Լյուքս Ստեփանյանի մահվան գործով արդեն պատժվածներ կան
Aysor.am-ի տեղեկություններով` վաղ առավոտյանը, երբ դեռ հայտնի չէր օրերս սպանված զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի հարազատների մտադրության մասին` երիտասարդի դին Երևան` կառավարության շենքի մոտ, տեղափոխելու վերաբերյալ, Պաշտպանության նախարարությունում խորհրդակցություն է տեղի ունեցել, որի ընթացքում նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով մի քանի բարձրաստիճան զինվորականներ ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
Հիշեցնենք, որ Նոյեմբերյանի զորամասերից մեկում օրերս սպանված զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի մահվան առթիվ հարուցվել է քրեական գործ:
Ըստ նախաքննության տվյալների՝ 15.05.2013թ՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում թիվ N զորամասի 1-ին պահակախմբի մուտքի դիտորդ, նույն զորամասի ԿՍ-19 ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Խաչատրյանը վիճաբանության մեջ է մտել պահակախմբում ընդգրկված ԿՍ-19 ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Ստեփանյանի հետ, որի ժամանակ շարքային Դ.Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է շարքային Լ.Ստեփանյանի ուղղությամբ, որի արդյունքում վերջինս գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել է, իսկ նույն ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել Նոյեմբերյանի քաղաքային հիվանդանոց:
Դավիթ Խաչատրյանը ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված հանցագործության կատարման կասկածանքով ձերբակալվել և որպես կասկածյալ հարցաքննվել է:

Глава Минобороны отправил в отставку ряд высокопоставленных военнослужащих
Сегодня утром в министерстве обороны Армении состоялось совещание, в ходе которого, согласно приказу главы оборонного ведомства Сейрана Оганяна, ряд высокопоставленных военнослужащих были отправлены в отставку. Об этом Aysor.am стало известно из достоверных источников.
Напомним, по факту убийства 15 мая 2013г. в одной из воинских частей Ноемберяна военнослужащего срочной службы Люкса Степаняна возбуждено уголовное дело.
Согласно данным предварительного следствия, 15 мая 2013 года, около 15:30, военнослужащий срочной службы N-ской воинской части, рядовой Давид Хачатрян вступил в спор с сослуживцами – рядовыми Люксом Степаняном и Грачья Саркисяном, затем из закрепленного за ним автомата АКМ открыл огонь в направлении Л.Степаняна, в результате чего Л.Степанян от полученного ранения в голову скончался на месте, а Г.Саркисян с огнестрельным ранением в голову был доставлен в городскую больницу Ноемберяна.
Принято решение о привлечении Давида Хачатряна в качестве обвиняемого по п.6 ч.2.ст.104 и ч.1 ст. 112 УК Армении, а также о представлении ходатайства в суд об избрании ареста в качестве меры пресечения в его отношении. Давид Хачатрян уже допрошен в качестве подозреваемого.