«Ռազմավարական գործընկերոջ քայլերը հայաթափելու են Հայաստանը»
Հայաստանին մատակարարվող գազը ամենաէժանը չէ տարածաշրջանում, ինչպես հայտարարվում է, դա աբուրսդ է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Ինտեգրացման առումով, ըստ նրա, Ռուսաստանը Ղազախստանի և Բելառուսի հետ համագործակցության այլ մակարդակ ունի` գտնվում են Մաքսային միության մեջ: Հայաստանում գազի սակագնի բարձրացման պարագայում, ըստ Մինասյանի, սպասվում է հայաթափություն. «ՌԴ-ն չի էլ թաքցնում, որ գազն օգտագործում է որպես քաղաքական գործիք»:
Ա. Մինասյանը նշեց, որ ԱՊՀ տարածքում Հայաստանի գազի իրացման ծավալը կազմում է մոտ երկու տոկոս, իսկ թե ինչու է «Գազպրոմը» այս երկու տոկոսի համար գազի սակագինը բարձացնում, ըստ բանախոսի, անմտածված գործողությունների արդյունք է:
Նա առաջարկում է ազգայնացնել «Հայռուսգազարդը», նաև մտածել իրանական գազի և այլընտանքային էնեգետիկ ռեսուրսների մասին:
Պատգամավորը եզրափակեց, որ ՌԴ նման ռազմավարական գործընկեր Հայաստանին պետք չէ, քանի որ այդ երկրի  քաղաքականությունը հայաթափում է ՀՀ-ն:

Минасян: Армении не нужен такой стратегический партнер, как Россия
«Поставляемый в Армению природный газ не является самым дешевым в регионе. Это абсурд», - сказал журналистам депутат парламента Армении, член АРФД Арцвик Минасян.
По его словам, в случае повышения цен на газ «в Армении не останется людей». «Россия не скрывает, что использует фактор газа в качестве политического инструмента», - отметил А.Минасян.
Он также заявил, что объем потребляемого в Армении газа на территории СНГ составляет всего 2%. «Повышение «Газпромом» цены всего для этих 2 % является результатом непродуманных действий. Необходимо национализировать «АрмРосгазпром», также подумать об иранском газе и альтернативных энергоресурсах», - заявил А.Минасян.
По словам депутата, «Армении не нужен такой стратегический партнер, как Россия, поскольку политика этой страны способствует оттоку населения из Армении».