«Ռազմավարական գործընկերոջ քայլերը հայաթափելու են Հայաստանը»
Հայաստանին մատակարարվող գազը ամենաէժանը չէ տարածաշրջանում, ինչպես հայտարարվում է, դա աբուրսդ է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Ինտեգրացման առումով, ըստ նրա, Ռուսաստանը Ղազախստանի և Բելառուսի հետ համագործակցության այլ մակարդակ ունի` գտնվում են Մաքսային միության մեջ: Հայաստանում գազի սակագնի բարձրացման պարագայում, ըստ Մինասյանի, սպասվում է հայաթափություն. «ՌԴ-ն չի էլ թաքցնում, որ գազն օգտագործում է որպես քաղաքական գործիք»:
Ա. Մինասյանը նշեց, որ ԱՊՀ տարածքում Հայաստանի գազի իրացման ծավալը կազմում է մոտ երկու տոկոս, իսկ թե ինչու է «Գազպրոմը» այս երկու տոկոսի համար գազի սակագինը բարձացնում, ըստ բանախոսի, անմտածված գործողությունների արդյունք է:
Նա առաջարկում է ազգայնացնել «Հայռուսգազարդը», նաև մտածել իրանական գազի և այլընտանքային էնեգետիկ ռեսուրսների մասին:
Պատգամավորը եզրափակեց, որ ՌԴ նման ռազմավարական գործընկեր Հայաստանին պետք չէ, քանի որ այդ երկրի  քաղաքականությունը հայաթափում է ՀՀ-ն:

“The natural gas supplied to Armenia is not the cheapest in the region. This is nonsense, “the deputy of ARF-Dashnaktsutyn parliamentary faction Artsvik Minasian told reporters today.
In his words, in case of a gas price hike, “no people will remain in Armenia”. “Russia does not conceal the fact that it uses gas as a political instrument,” Minasian noted.
According to him, the volume of gas consumed in Armenia is only 2% of that consumed in CIS. “The gas price increase by Gazprom Company because of those two percent is a result of unreasonable actions. It is necessary to nationalize ArmRosGazprom and also to think about Iranian gas and alternative energy resources,” Artsvik Minasian stressed.
In his words, “Armenia does not need strategic partners like Russia because that country’s policy contributes to the outflow of population from Armenia”.