Գազի կալորիականության ստուգումը քաղաքական խնդիր է
«Մենք եթե Սաուդյան Արաբիայի տրուբեն չափում ենք, Կատարում, Բաշկիրիայում ՏՏ լուծումներ ենք տալիս, գազի կալորիականությունը որոշելու լուծումները ինչի՞ չպիտի տանք»: Կարո՞ղ է ՏՏ ոլորտը գազի կալորաիկանության չափման լուծումներ առաջարկել Aysor.am-ի հարցադրմանն ի պատասխան ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Սակայն այսօր Հայաստանում գազի կալորիականության ստուգումը, ըստ Կ. Վարդանյանի, քաղաքական կամքի խնդիր է:
Նա նաև նշեց, որ երկու հիմնարկ կա, «AG սերվիսը» և «Հայռուսգազարդը», որոնք նույն գործն են անում. «AG սերվիսը» գազասպառման տվյալները փոխանցում է «Հայռուսգազարդին», որն էլ` «Գազպրոմին», «Հայռուսգազարդը» ոչինչ չի անում:

К.Варданян: Проверка калорийности газа – политический вопрос
«Если мы измеряем трубу в Саудовской Аравии, Катаре, даем IT-решения в Башкирии, почему не должны давать решение определению калорийности газа», - заявил исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян, отвечая на вопрос корреспондента о том, может ли предложить сфера IT решения в вопросе измерения калорийности газа.
По словам Карена Варданяна, сегодня в Армении проверка калорийности газа, однако, является вопросом политической воли.
Он отметил, что есть два предприятия – «AG Сервис» и «АрмРосгазпром», которые делают одно и тоже дело: «AG Сервис» передает данные по потреблению газа компании «АрмРосгазпром», которая затем направляет эти данные в ОАО «Газпром», а «АрмРосгазпром» в действительности ничего не делает.