Գազի կալորիականության ստուգումը քաղաքական խնդիր է
«Մենք եթե Սաուդյան Արաբիայի տրուբեն չափում ենք, Կատարում, Բաշկիրիայում ՏՏ լուծումներ ենք տալիս, գազի կալորիականությունը որոշելու լուծումները ինչի՞ չպիտի տանք»: Կարո՞ղ է ՏՏ ոլորտը գազի կալորաիկանության չափման լուծումներ առաջարկել Aysor.am-ի հարցադրմանն ի պատասխան ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Սակայն այսօր Հայաստանում գազի կալորիականության ստուգումը, ըստ Կ. Վարդանյանի, քաղաքական կամքի խնդիր է:
Նա նաև նշեց, որ երկու հիմնարկ կա, «AG սերվիսը» և «Հայռուսգազարդը», որոնք նույն գործն են անում. «AG սերվիսը» գազասպառման տվյալները փոխանցում է «Հայռուսգազարդին», որն էլ` «Գազպրոմին», «Հայռուսգազարդը» ոչինչ չի անում:

K. Vardanian: Checking calorific value of gas is political issue
“If we can measure pipes in Saudi Arabia and offer IT solutions in Bashkiria, it means that we can also determine the calorific value of natural gas,” CEO of the Union of Information Technology Enterprises of Armenia (UITE) Karen Vardanian said, when asked by Aysor.am if the IT sector can offer solutions for determining the calorific value of gas.
In his words, checking the calorific value of gas in Armenia is presently a problem of political will.
He noted that two enterprises, namely AG Service and ArmRosGazprom do the same work: AG Service sends data on gas consumption to ArmRusGazprom, which then sends this data to Gazprom OJSC, while in reality ArmRosGazprom does nothing.