«Հայերի հետ շփումն Ադրբեջանում քրեականացնելու մասին լուրերը խաղ են»
Օրերս ադրբեջանական մամուլում տեղեկատվություն էր տարածվել, որ երկրում ընդունվելու է օրինագիծ, ըստ որի` քրեական պատասխանատվության կենթարվեն այն օտարերկրյա զբոսաշրջիկները, ովքեր կցանկանան մուտք գործել Ղարաբաղ, ինչպես նաև նրանք, ովքեր սերտ շփում կհաստատեն հայերի հետ: Ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանի կարծիքով՝ այս օրինագծի մասին լուրերն ընդամենը խաղ են, այն էլ` հենց երկրի իշխանությունների կողմից կազմակերպված:
«Այս խաղն ուղղված է հիմնականում ադրբեջանցիների վրա, քանի որ ընտրություններից առաջ Ալիևը բնակչությունը համախմբելու խնդիր ունի»,- ասաց Սարգիս Ասատրյանը:
Ադրբեջանագետը նշեց, որ հայերի հետ շփում ունեցող քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանում միշտ էլ «հատուկ» վերաբերմունք է եղել.
«Նրանք առանց որևէ օրենքի էլ եղել են հատուկ ծառայությունների ուշադրության կենրոնում»,- ասաց Սարգիս Ասատրյանն ու ընդգծեց, որ եթե անգամ Ադրբեջանում նման օրենք ընդունվի` դա կարվի առանց ավելորդ աղմուկի:
«Ադրբեջանում էլ շատ փորձագետներ համոզված են, որ նման օրինագիծը կբացառի ղարաբաղյան հարցի խաղաղ լուծումը»,- ասաց Սարգիս Ասատրյանը:

С.Асатрян: Сведения о скандальном законе в Азербайджане – фикция
На днях ряд азербайджанских СМИ распространили сведения о том, что в парламенте республике разрабатывается законопроект «Об оккупированных территориях Азербайджанской Республики», согласно которому за визит в Нагорный Карабах к уголовной ответственности будут привлекаться иностранные туристы, а также лица, сотрудничающие с армянами. Как отметил специалист по Азербайджану Саркис Асатрян, слухи о законопроекте являются просто фикцией, притом организованной властями этой страны.
«Эта игра направлена в основном на азербайджанцев, поскольку до выборов Алиеву нужно сплотить население страны», - сказал Саркис Асатрян.
Он отметил, что в Азербайджане всегда проявляли «особое» отношение к гражданам, поддерживающим контакты с армянами.
«Эти люди и в условиях отсутствия такого закона находились в центре внимания спецслужб», - заявил С.Асатрян. Он подчеркнул, что если даже в Азербайджане будет принят подобный закон, это будет сделано без дополнительного шума.
«И в Азербайджане многие эксперты уверены, что такой закон исключит мирное урегулирование карабахского конфликта», - сказал С.Асатрян.
Отметим, что пресс-служба Милли Меджлиса Азербайджана опровергает на официальном сайте парламента наличие такого законопроекта.