«Հայերի հետ շփումն Ադրբեջանում քրեականացնելու մասին լուրերը խաղ են»
Օրերս ադրբեջանական մամուլում տեղեկատվություն էր տարածվել, որ երկրում ընդունվելու է օրինագիծ, ըստ որի` քրեական պատասխանատվության կենթարվեն այն օտարերկրյա զբոսաշրջիկները, ովքեր կցանկանան մուտք գործել Ղարաբաղ, ինչպես նաև նրանք, ովքեր սերտ շփում կհաստատեն հայերի հետ: Ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանի կարծիքով՝ այս օրինագծի մասին լուրերն ընդամենը խաղ են, այն էլ` հենց երկրի իշխանությունների կողմից կազմակերպված:
«Այս խաղն ուղղված է հիմնականում ադրբեջանցիների վրա, քանի որ ընտրություններից առաջ Ալիևը բնակչությունը համախմբելու խնդիր ունի»,- ասաց Սարգիս Ասատրյանը:
Ադրբեջանագետը նշեց, որ հայերի հետ շփում ունեցող քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանում միշտ էլ «հատուկ» վերաբերմունք է եղել.
«Նրանք առանց որևէ օրենքի էլ եղել են հատուկ ծառայությունների ուշադրության կենրոնում»,- ասաց Սարգիս Ասատրյանն ու ընդգծեց, որ եթե անգամ Ադրբեջանում նման օրենք ընդունվի` դա կարվի առանց ավելորդ աղմուկի:
«Ադրբեջանում էլ շատ փորձագետներ համոզված են, որ նման օրինագիծը կբացառի ղարաբաղյան հարցի խաղաղ լուծումը»,- ասաց Սարգիս Ասատրյանը:

“Reports about criminalization of contacts with Armenians are a hoax”
The Azerbaijani media reported recently that Azerbaijan will adopt a law, under which criminal cases will be opened against foreign tourists wishing to enter Karabakh, as well as against persons who establish close contacts with Armenians. In the opinion of Sargis Asatrian, an expert on Azerbaijan, these reports are just a hoax spread by Azerbaijani authorities.
“This hoax is directed mainly at Azerbaijanis as Aliyev has the problem of unifying the population ahead of the elections,” S. Asatrian noted.
In his words, citizens who were in touch with Armenians have always received “special treatment” in Azerbaijan.
“Even without any law, these people are the center of special services’ attention,” Sargis Asatrian said, stressing that even if such a law is adopted, it will happen without any fuss.
“Many experts in Azerbaijan say that such a law would rule out a peaceful settlement of the Karabakh conflict”, Asatrian noted.
It should be mentioned that the official website of Milli Majlis (Azerbaijani parliament) also refuted the information about adoption of the abovementioned law.