էլեկտարէնեգիայի սակագինը կբարձրանա 8 դրամով
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 8 դրամով բարձրացնելու է էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Այսօր այս մասին լրագրողներին ասաց հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը:
Իսկ թե ինչո՞ւ է բարձրանում նաև էլեկտրաէնեգիայի սակագինը Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան հանձնաժողովի ներկայացուցիչն ասաց, որ ՋԵԿ-երն էլեկտրաէներգիա ստանալու համար օգատգործում են ռուսական գազ, և ապահվում էլեկտրաէներգիայի շուրջ 30 տոկոսը:
Բայց միայն դրանով չէ պայմանավորված էլեկտրաէնեգիա սակագննի բարձրացումը, այլ ըստ Գ. Բաղրամյանի, կան մի շարք գործոններ, որոնց շարքում են փոխարժեքի բարձրացում, համակարգում իրականացված կապիտալ ներդրումնները, էլեկտրաէներգիայի հաշվեկշռի փոփոխությունը և այլն: Ըստ նրա՝ էլեկտրաէներգիայի սակագինը կվերանայեին,նույնիսկ առանց գազի սակագնի վերանայման:
ՓՀԷԿ-երի և ատոմակայանի էլեկտրաէներգիան այն դերը չեն խաղում, որոնց հաշվին էլեկտրաէներգիայի սակագինը չբարձրանա. Բանախոսի փոխանցմամբ, ՓՀԷԿ-երը քիչ են, իսկ Ատոմակայանն իր հերթին ունի աշխատողների, նրանց աշխատավարձերի, միջուկային վառելիքի ձեռքբերման խնդիրներ:

Г.Баграмян: Электроэнергия в Армении подорожает на 8 драмов
В Армении тариф на электроэнергию в результате пересмотра повысится на 8 драмов. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник управления тарифной политики Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Гарегин Баграмян.
В ответ на вопрос корреспондента Aysor.am, в чем причина повышения тариф на электроэнергию, представитель КРОУ заявил, что тепловые электростанции (ТЭС) используют для выработки электроэнергии российский газ и обеспечивают порядка 30% электроэнергии.
Однако, по словам Г.Баграмяна, повышение тарифа на электроэнергию обусловлено не только этим, есть ряд факторов, в числе которых повышение курса валюты, осуществленные в системе капитальные инвестиции, изменение баланса электроэнергии и т.д. Как отметил представитель КРОУ, тариф на электроэнергию и без пересмотра тарифа на газ так или иначе был бы пересмотрен.
Как отметил Г.Баграмян, вырабатываемая малыми ГЭС и атомной электростанцией электроэнергия не играет той роли, за счет которой тариф электроэнергии мог бы не повышаться. По его словам, число малых ГЭС небольшое, а Армянская АЭС в свою очередь имеет проблемы с сотрудниками, их зарплатами, приобретением ядерного топлива.