էլեկտարէնեգիայի սակագինը կբարձրանա 8 դրամով
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 8 դրամով բարձրացնելու է էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Այսօր այս մասին լրագրողներին ասաց հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը:
Իսկ թե ինչո՞ւ է բարձրանում նաև էլեկտրաէնեգիայի սակագինը Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան հանձնաժողովի ներկայացուցիչն ասաց, որ ՋԵԿ-երն էլեկտրաէներգիա ստանալու համար օգատգործում են ռուսական գազ, և ապահվում էլեկտրաէներգիայի շուրջ 30 տոկոսը:
Բայց միայն դրանով չէ պայմանավորված էլեկտրաէնեգիա սակագննի բարձրացումը, այլ ըստ Գ. Բաղրամյանի, կան մի շարք գործոններ, որոնց շարքում են փոխարժեքի բարձրացում, համակարգում իրականացված կապիտալ ներդրումնները, էլեկտրաէներգիայի հաշվեկշռի փոփոխությունը և այլն: Ըստ նրա՝ էլեկտրաէներգիայի սակագինը կվերանայեին,նույնիսկ առանց գազի սակագնի վերանայման:
ՓՀԷԿ-երի և ատոմակայանի էլեկտրաէներգիան այն դերը չեն խաղում, որոնց հաշվին էլեկտրաէներգիայի սակագինը չբարձրանա. Բանախոսի փոխանցմամբ, ՓՀԷԿ-երը քիչ են, իսկ Ատոմակայանն իր հերթին ունի աշխատողների, նրանց աշխատավարձերի, միջուկային վառելիքի ձեռքբերման խնդիրներ:

Baghramian: Electricity tariff to increase by 8 drams
The electricity tariff will increase by 8 drams as a result a review, Head of the Tariff Policy Department of the Public Services Regulatory Commission (PSRC) Garegin Baghramian said at the meeting with reporters today.
In response to the question of Aysor.am about the cause of the tariff increase, the official said that thermal power plants use Russian gas to generate about 30% of electricity in the country.
He said that the rise in electricity tariff is conditioned by a number of other factors such as an increase in the exchange rate, capital investments in the system, etc. In his words, even if there was no increase in gas tariff, the electricity tariff would be reviewed.
Baghramian said that the amount of power generated by small hydro-power stations and the Armenian Nuclear Power Plant is not very large. There are few hydro-power stations in Armenia, while the nuclear power plant has problems with the staff, their wages, and purchase of nuclear fuel.