Կարկուտից տուժած 46 համայնքների բնակիչները հողահարկ չեն վճարի
Երեկ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանից անմիջապես հետո վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ուղևորվել է Արմավիրի մարզ` տեղում ամփոփելու օրեր առաջ տեղի ունեցած կարկտահարությունից պատճառված վնասներն ու դրանց վերացման ուղղությամբ կառավարության քայլերը։ Ինչպես արդեն հաղորդել ենք վարչապետին ուղեկցել են փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը, գյուղատնտեսության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարները, Կենտրոնական բանկի նախագահը։
Ուշ երեկոյան ավարտված խորհրդակցության արդյունքում որոշվել է.
1. Կարկուտից տուժած 46 համայնքների բնակիչները հողահարկ չեն վճարի, իսկ մասնակի տուժած համայնքների դեպքում՝ հողահարկի 50 տոկոսը կվճարի պետությունը։
2. Նույն սկզբունքը կգործի նաև ջրի վարձավճարի դեպքում։
3. Գյուղացիներին տրամադրվելու է սերմնացու, պարարտանյութ և դիզվառելիք։
4. Յուրաքանդյուր գյուղացու նկատմամբ ցուցաբերվելու է անհատական մոտեցում։ Վարկեր վերցրած գյուղացիների վարկերի և դրանց տոկոսադրույքների մարումն ըստ անհրաժեշտության և իրավիճակի սառեցվելու է որոշակի ժամկետով:
5. Գյուղացիների դոլարային վարկերը կփոխարինվեն դրամայինի՝ պետության սուբսիդավորմամբ։
6. Վարչապետի հանձնարարականով մարզի բոլոր գյուղերում կտեղադրվեն հակակարկտային կայաններ և դրանք կղեկավարվեն մեկ կենտրոնից:
7. Վարչապետի հանձնարարականով սոցիալական հատկապես սուր խնդիրներ ունեցող գյուղացիներին կտրվի դրամական միանվագ օգնություն։

Residents of 46 communities hit by hail not to pay land tax
Prime Minister Tigran Sargsyan yesterday went to Armavir province to examine the government steps on elimination of the consequences of recent hailstorm. He was accompanied by the deputy prime minister, ministers of agriculture and labor, and the chairman of the Central Bank of Armenia.
A consultation was held in the evening. It was decided that:
1. Residents of 46 communities hit by the hailstorm will not pay land tax. In communities which suffered partial losses, 50% of land tax will be paid by the state.
2. The same principle will be used in case of water payments.
3. Farmers will receive seeds, fertilizers and diesel fuel.
4. Loans of farmers and interest payments will be frozen for some time, by using individual approach.
5. U.S. dollar loans of farmers will be replaced by loans in Armenian drams, the government will provide subsidies.
6. By instructions of the prime minister, anti-hail stations to be controlled from the same center will be installed in all villages of the province.
7. By instructions of the prime minister, socially vulnerable families will receive one-off financial aid.