ՀՀԿ խմբակցության ներսում լարվածություն չկա
«Ժողովուրդը», հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել է. «ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունում լարված մթնոլորտ է տիրում. ՀՀԿ-ականներից շատերը լարվել են ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ու Դավիթ Հարությունյանի դեմ, ինչի պատճառը մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին ՀԱԿ-ի նախագիծն է:
Աբրահամյանն ու Հարությունյանը խորհրդարանական մեծամասնության անունից երաշխիք էին տվել, որ նախագահական ընտրություններից հետո այդ հանձնաժողովը կստեղծվի: Սակայն ՀՀԿ-ն վերջին պահին հետ կանգնեց իր խոստումից ու դեմ քվեարկեց նախագծին, եւ ստացվեց, որ ՀՀԿ-ն դեմ է մարտի 1-ի սպանդի բացահայտմանը:
Հիմա ՀՀԿ-ականներից շատերը պնդում են, որ նրանց պատճառով իրենք են հայտնվել անհարմար վիճակում: Մանավանդ, որ վերջին պահին Հ. Աբրահամյանը ձեռնպահ էր քվեարկել, իսկ Դ. Հարությունյանն ընդհանրապես չէր մասնակցել քվեարկությանը, ասել է թե՝ չէին կատարել խմբակցության որոշումը»:

Tension reigns in “Republican Party of Armenia” (HHK) parliamentary faction, with many HHK representatives being disaffected with Hovik Abramian and David Harutyunian, Zhoghovurd writes, citing its sources. According to the paper, the reason is the Armenian National Congress’s (HAK) draft law on creation of an interim commission to investigate the March 1, 2008 events.
“On behalf of the parliamentary majority, H. Abrahamian and D. Harutyunian gave guarantees that the commission would be set up after the presidential elections. Yet at the last moment HHK did not keep its promise and voted against the draft, as a result of which it appears that HHK is against the disclosure of the March 1 events.
Many HHK members say that they are in an awkward position because of Abrahamian and Harutyunian. Especially as during the vote on the draft law in the parliament, the speaker Hovik Abrahamian decided to abstain at the last moment, while David Harutyunian was absent,” the paper writes, adding that David Harutyunian refuted thee rumors.