ՄԽ. Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումն անհրաժեշտություն է
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան կատարած վերջին այցելության ժամանակ մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման անհրաժեշտության մասին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը: Կայքում մասնավորապես ասված է.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մայիսի 23-24-ը տարածաշրջանային այց են կատարել, որի ընթացքում հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Նախագահները և համանախագահները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ընթացքը, հաստատել են իրենց հակվածությունը խաղաղ գործընթացին, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կազմակերպելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Միջնորդները կոչ են արել զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից կամ հռետորաբանությունից, որոնք կարող են ուժեղացնել լարվածությունը կամ խոչընդոտել լինել բանակցություններին»:

OSCE Minsk Group Co-Chairs express need for summit of two presidents
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and Ian Kelly of the United States of America) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, traveled to the region May 23-24 to continue their efforts to help the sides find a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict. They met with Azerbaijani President Aliyev in Baku on 23 May, and Armenian President Sargsyan in Yerevan on 24 May, the official website of OSCE said.
The Presidents and the Co-Chairs discussed developments since their last meetings, reiterated their commitment to the peace process, and exchanged views on the need for a summit later this year.
The Co-Chairs expressed their readiness to explore ideas for moving the process forward, and reiterated the need to avoid actions or rhetoric that could raise tensions or damage the negotiations.