Պատգամավորն առաջարկում է գումարը տալ գյուղացիներին
Արմավիրի մարզի տուժած 46 համայնքերի ընդհանուր վարկային պարտավորություների փաթեթը կազմում է 9 մլրդ դրամ՝ միջինում 24 տոկոս տոկոսադրույքով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը փոխանցեց ԱԺ պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանը:
Գյուղվարկերի 24 տոկոսը, պատգամավորի համար անհասկանալի է. եթե երեխան սոված է, կարևոր չէ՝  վարկերը 20 տոկոս են, թե 30. «Բանկերն ասում են, որ վարկերի պահանջարկ կա, է հետո ի՞նչ, եթե հաց թխեին բանկերը, ի՞նչ գնով կվաճառեին»:
«Բանկերի այդ բարձր տոկոսներն են պատճառ հանդիսացել, որ գյուղացիներն այսօր որևէ խնայողություն չունեն»,- շեշտեց նա՝ առաջարկելով` գյուղացուն վարկեր տրամադրել 6-ից 10 տոկոսի սահմաններում:
ԱԺ պատգամավորը նաև առաջարկում է հավասար մոտեցում գյուղացիներին, քանի որ կան մարդիկ, ովքեր վարկեր չունեն, սերմնացուի փոխարեն մարդկանց գումար տրամադրել, որոնք կծխասեն ըստ հայեցողության:
«Այն գումարը, որ պետության կողմից տրվելու է սերմացու կամ դիզվառելիք ձեռք բերելու համար, տրվի անմիջապես գյուղացիներին. թող ինքը որոշի ինչ անի այդ գումարով: Դա ավելի արդարացված է»,- ասաց Ալեքսան Պետրոսյանը:

Алексан Петросян предлагает предоставить фермерам денежную помощь
Кредитный пакет обязательств пострадавших от града 46 общин Армавирской области Армении составляет 9 млрд. драмов, в среднем по 24% ставке. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламента Армении Алексан Петросян.
По словам депутата, когда нужно кормить детей, жителям села неважно, сколько составляет процентная ставка сельскохозяйственного кредита – 20 или 30 %.
«Банки говорят, что на кредиты есть спрос, ну и что из этого. Если бы банки пекли хлеб, по какой цене они бы его продавали?», - заявил А.Петросян.
Депутат назвал неприемлемым такие высокие процентные ставки, отметив, что фермерам кредиты должны выдаваться со ставкой 6-10%.
«Именно такие высокие процентные ставки привели к тому, что у пострадавших от града жителей сел сегодня не оказалось сбережений», - сказал он.
А.Петросян отметил, что к фермерам необходимо проявить индивидуальный подход, поскольку есть люди, у которых нет кредитов и вместо семян им можно предоставить финансовое содействие, которое они потратят по своему усмотрению.
«Та сумма, которая будет выделена государством на приобретение семян или дизельного топлива, может предоставляться напрямую крестьянам, пусть сами решают, что делать с ней. Такой подход – более оправдан», - сказал А.Петросян.