Բնական աղետներից տուժածներին օգնելու համար հիմնադրամ է ձևավորվել
Արմավիրի մարզում աննախադեպ կարկուտից տուժել է 12 000 ընտանիք, 46 համայնքի 11 հազար հա տարածք ամայացել է, վնասը գնահատվել է 25 մլրդ դրամ: Ձևավորվել է Բնական աղետներից տուժածների հիմնադրամ, որի նախագահն է ԱԺ պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատգամավորը կոչ արեց պետական, մասնավոր հատվածին, խոշոր հարկատուներին, դիվանագիտական կառույցներին` օգնել կարկուտից տուժած արմավիրցիներին, քանի որ այսօր նրանք հացի խնդիր ունեն:
Նրա խոսքով, այսօր` մայիսի տասներկուսի աննախադեպ կարկուտից օրեր անց, Արմավիրի մարզում ցայտուն երևում են իրական վնասները: Խաղողի այգիները բերք կտան միայն երեք տարի անց, պտղատու այգիները մեկ-երկու տարի անց, իսկ բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակումը դեռևս կարելի է կազմակերպել, սակայն Ա. Պետրոսյանի փոխանցմամբ, աղետից տուժած գյուղացուն քիչ օգնություն է հատկացվում:
ԱԺ պատգամավորը վստահեցրեց, որ ցանկացողները թեժ գծի միջոցով կարող են ստուգել թե հիմնադրամում հավաքված գումարը ինչպես է ծախսվել:

В Армении учрежден Фонд поддержки пострадавшим от стихийных бедствий
В Армении учрежден Фонд поддержки пострадавшим от стихийных бедствий, который будет возглавлять депутат парламента Армении Алексан Петросян.
Напомним, 12 мая сильный град нанес крупный ущерб сельхозугодиям в 46 общинах Армавирской области Армении, пострадали 12 000 семей, ущерб оценивается в размере 25 млрд. драмов.
Сегодня во время встречи с журналистами депутат призвал государственные и частные структуры, крупных налогоплательщиков, дипломатические и международные организации оказать поддержку пострадавшим фермерам, поскольку они оказались в крайне тяжелой ситуации.
По его словам, реальный ущерб от стихии уже очевиден, виноградные сады смогут дать урожай лишь спустя три года, плодовые деревья – через 1-2 года, а урожайность овощей и бахчевых культур еще можно восстановить, однако фермерам выделена небольшая помощь.
Депутат парламента заверил, что желающие могут по горячей линии узнать, как тратятся средства фонда. При этом Алексан Петросян сообщил, что Полиция Армении уже перечислила на счет фонда 11 млн. драмов.