ՀԱՊԿ նախարարները ԼՂ հակամարտության մասին հայտարարություն են ստորագրել
ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որում արտացոլված է սիրիական ճգնաժամի և Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ անդամ-երկրների մոտեցումները: Ինչպես հյատնում է ria.ru-ն, այս մասին Բիշքեկում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստի ավարտից հետո հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«ԱԳ նախարարները ստորագրել են միջազգային կարևորագույն հարցերի շուրջ հայտարարություն, որում արտացոլված են սիրիական ճգնաժամի, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված դրության, Աֆղանստանի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման և այլ ակտուալ հարցերի նկատմամբ մոտեցումները»,-ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով, ԱԳ նախարարների, պաշտպանության նախարարների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների համատեղ նիստի ժամանակ քննարկվել են հավաքական անվտանգության ամրապնդման մեխանիզմները և օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի շրջանակում խաղաղապահ մեխանիզմների զարգացումը:

Foreign ministers of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) member states signed a joint statement reflecting the member states’ approaches to the crisis in Syria and Iran’s nuclear program, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said following a regular meeting of the Council of Foreign Ministers of CSTO Member States in Bishkek, according to ria.ru.
“The foreign ministers signed a statement on important international problems. The statement reflects approaches to the crisis in Syria, the situation around Iran’s nuclear program, Afghanistan, the Nagorno Karabakh conflict settlement, and other urgent issues,” Lavrov said.
According to him, the mechanisms of collective security and the development of peacekeeping mechanisms of collective rapid response forces were discussed at the joint sitting of foreign ministers, defense ministers and secretaries of the security councils.