ՀԱՊԿ նախարարները ԼՂ հակամարտության մասին հայտարարություն են ստորագրել
ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որում արտացոլված է սիրիական ճգնաժամի և Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ անդամ-երկրների մոտեցումները: Ինչպես հյատնում է ria.ru-ն, այս մասին Բիշքեկում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստի ավարտից հետո հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«ԱԳ նախարարները ստորագրել են միջազգային կարևորագույն հարցերի շուրջ հայտարարություն, որում արտացոլված են սիրիական ճգնաժամի, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված դրության, Աֆղանստանի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման և այլ ակտուալ հարցերի նկատմամբ մոտեցումները»,-ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով, ԱԳ նախարարների, պաշտպանության նախարարների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների համատեղ նիստի ժամանակ քննարկվել են հավաքական անվտանգության ամրապնդման մեխանիզմները և օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի շրջանակում խաղաղապահ մեխանիզմների զարգացումը:

Главы МИД ОДКБ подписали заявление по урегулированию карабахского конфликта
Министры иностранных дел стран-участниц Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) подписали заявление, в котором отражены подходы к сирийскому урегулированию и ситуации вокруг иранской ядерной программы. Об этом сообщил сегодня по итогам заседания Совета министров иностранных дел государств-участников ОДКБ в Бишкеке глава МИД России Сергей Лавров.
«Главы МИД подписали заявление по ключевым международным вопросам, в котором отражены подходы к сирийскому кризису, состоянию дел вокруг иранской ядерной программы, положению вокруг Афганистана, урегулированию карабахского конфликта, другим актуальным вопросам», - сказал он.
По словам С.Лаврова, на совместном заседании глав МИД, министров обороны и секретарей Советов безопасности рассмотрены задачи дальнейшего укрепления механизмов коллективной безопасности, развития миротворческих механизмов по линии коллективных сил оперативного реагирования.