Ա. Օհանյան. Այս նախաձեռնությամբ պարզ կդառնա` ով է լրագրող, ով` ոչ
ԱԺ-ում արդեն շրջանառության մեջ է դրվել հեղինակային և հարակից իրավունքների մասին օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծը, որի հեղինակը Արփինե Հովհաննիսյանն է և այն վերաբերում է և՛ թերթերին և՛  կայքերին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Ժողովուրդ» թերթի խմբագիր Թագուհի Թովմասյանը: Նրա խոսքով` իրենց հայտարարությանը արդեն դրական արդյունք ունի, և կայքերը թերթերից նյութեր վերցնելիս հղում են տալիս:
«Նախագիծը ենթադրում է այնպիսի հղում, որը չի բացահայտի նյութի ողջ էությունը, իսկ արտատպված նյութի ներքևի հատվածում պետք է նշվի` հոդվածն ամբողջությամբ կարելի է կարդալ թերթի այսօրվա համարում, իսկ կայքերը պետք է հիպերհղում տան այն կայքին, որից նյութ են վերցնում»,-ասաց նա:
«Հրապարակ» օրաթերթի խմբագիր Արմինե Օհանյանի խոսքով` այս նախաձեռնությամբ պարզ կդառնա` ով է լրագրող, ով` ոչ:
«Ազգ» թերթի ներկայացուցիչ Մարիետա Խաչատրյանն էլ նշեց, որ պետք է այնպիսի ծրագիր մշակել, որի միջոցով հնարավոր կլինի գտնել գրագողին և տուգանքներ սահմանել:

Armine Ohanian: The initiative will show who is a reporter and who is not
A draft law on amendments to the law on copyright and adjacent rights has been submitted to the National Assembly of Armenia. Ms. Arpine Hovhannisian is the author of the draft related to newspapers and websites, the editor-in-chief of “Zhoghvurd” paper Taguhi Tovmasian said at a meeting with reporters today. In her words, the results of their announcement are already evident: websites have begun citing newspapers as sources.
“The draft law envisages references, which do not show the full content of a material, but say at the end of the material that the full text of the article is printed in today’s issue of the paper, and the website must have a hyperlink to the website whose material it has used,” the editor noted.
According to the editor-in-chief of “Hraparak” paper Armine Ohanian, the initiative will show who is a reporter and who is not.
Representative of “Azg” newspaper Marietta Khachatrian stressed the need to develop a program that will allow revealing and fining plagiarists.