ԻԻՀ դեսպան. Հուսով ենք, որ ԼՂ հակամարտությունը կարճ ժամկետում կլուծվի
Հուսով ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ամենակարճ ժամկետում կլուծվի: Այս մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը:
Իրանի դեսպանը, ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, այն հարցին, թե հայ-իրանական հարաբերությունները որքանո՞վ են ազդում իրանաադրբեջանական հարաբերությունների վրա, մասնավորապես պատասխանել է. «Իրանն ու Հայաստանը ունեն բարիդրացիական հարաբերություններ: Ինչպես որ հակված ենք ընդլայնել մեր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, այնպես էլ ցանկանում ենք Հայաստանի հետ զարգացնել մեր հարաբերությունները»:
Անդրադառնալով արցախյան հակամարտությանը՝ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը նշել է. «Իրանը ԼՂ հակամարտության հարցում պատրաստ է հանդես գալ միջնորդական առաքելությամբ: Հուսով ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ամենակարճ ժամկետում կլուծվի: Հակամարտության ձգվելը տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության օգտին չէ: Իրանը՝ որպես Չմիավորման շարժման նախագահ և տարածաշրջանի ազդեցիկ երկիր, պատրաստ է ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ ներկայացնել իր առաջարկները»:

Iran’s ambassador: We hope for Karabakh conflict resolution in short time
We hope that the Nagorno Karabakh conflict will be resolved within a short time, Iranian Ambassador to Azerbaijan Mohsen Pak Ayin was quoted as saying by ISNA news agency, Iran.
In an interview with Azerbaijan’s APA news agency, the Iranian ambassador particularly said, when responding to the question about the impact of Armenian-Iranian relations on relations between Iran and Azerbaijan: “Iran and Armenia have good-neighborly relations. We are inclined to expand our ties with Azerbaijan, and we also want to develop our relationship with Armenia”.
Discussing the Karabakh conflict, the Iranian ambassador said: “Iran is ready to carry out a mediatory mission in the Nagorno Karabakh conflict. We hope that the Nagorno Karabakh conflict will be resolved within a short time. Procrastination of the conflict does not contribute to peace and stability in the region. As Chair of the Non-Aligned Movement and an influential regional country, Iran is ready to present its proposals regarding the Karabakh conflict”.