Հրապարակել է Լուիզիանայի կողմից ԼՂՀ ճանաչման բանաձևի ոչ պաշտոնական տեքստը
Մայիսի 30-ին Լուիզիանայի նահանգի (ԱՄՆ) սենատը ընդունել է բանաձև ի սատարումն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ազատ և անկախ պետություն կառուցելու ջանքերի: ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունը տարածել է բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը:
«Ի սատարումն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության որպես ազատ և անկախ պետություն զարգանալու ջանքերի
Հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը, որը հայտնի է նաև Արցախ անվանմամբ, պատմականորեն հանդիսացել է հայկական տարածք՝ ճնշող մեծամասնությամբ բնակեցված հայերով, որը 1921 թ. անջատվել է Հայաստանից Խորհրդային Միության կողմից և բռնակցվել նորաստեղծ Խորհրդային Ադրբեջանին, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 1988 թ. փետրվարի 20-ին սկիզբ է դրվել Լեռնային Ղարաբաղում ազգային ազատագրական շարժմանը, որը ոգեշնչել է Խորհրդային Միության մարդկանց՝ ընդդիմանալու բռնապետությանը և տեր կանգնելու սեփական իրավունքներին ու ազատություններին՝ նպաստելու ժողովրդավարության տարածմանը միլիոնավոր մարդկանց համար ու խաղաղության հաստատմանը ողջ աշխարհում, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Միացյալ Նահանգների Սենատը բազմիցս իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատության օրինական ձգտումներին, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի օրենսդրական մարմինը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ համաձայն գործող օրենսդրության, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը քվեարկեց հօգուտ անկախության, և 1992 թ. հունվարի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված օրենսդիր մարմինը պաշտոնապես հայտարարեց անկախության մասին, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ անկախության հռչակումից ի վեր ԼՂՀ-ն զգալի առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարության կառուցման գործում, ինչը լավագույնս դրսևորվեց 2012 թ. հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների ժամանակ, որոնք միջազգային դիտորդները գնահատեցին որպես ազատ և թափանցիկ:
Որոշեցինք, որ Լուիզիանա նահանգի օրենսդիր մարմնի Սենատը սույնով հավանություն է տալիս և սատարում է ԼՂՀ շարունակական ջանքերը զարգանալու որպես ազատ և անկախ պետություն՝ երաշխավորելու իր քաղաքացիներին այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը:
Այնուհետև որոշեցինք կոչ անել ԱՄՆ Նախագահին և Կոնգրեսին աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքին ու ժողովրդավար անկախությանը և միջազգային հանրության ջանքերին՝ նրա կառուցողական ներգրավմանը ռազմավարական կարևոր այդ տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդար և երկարատև լուծմանը:
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ սույն Բանաձևի պատճենը կփոխանցվի Միացյալ Նահանգների նախագահին, Միացյալ Նահանգների Սենատի քարտուղարին, Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի գրագրին և Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Լուիզիանա նահանգի պատվիրակության յուրաքանչյուր անդամի»,- նշված է բանաձևում:

Senate of Louisiana adopts resolution in support of NKR's efforts
On May 30, 2013 Senate of the US State of Louisiana adopted a Resolution in support for the Nagorno Karabakh Republic’s efforts to develop as a free and independent nation.
Below is the full text of the Resolution.
"A RESOLUTION
To express support for the Nagorno Karabakh Republic's efforts to develop as a free and
independent nation.
WHEREAS, Nagorno Karabakh, also known as Artsakh, has historically been Armenian territory, populated by an overwhelming majority of Armenians, which was illegally severed from Armenia by the Soviet Union in 1921 and placed under the newly created Soviet Azerbaijani administration; and
WHEREAS, February 20, 1988, marked the beginning of the national liberation movement in Nagorno Karabakh, which inspired people throughout the Soviet Union to stand up against tyranny and for their rights and freedoms, helping to bring democracy to millions and contributing to world peace; and
WHEREAS, the United States Congress has repeatedly expressed support for the legitimate freedom aspirations of the people of Nagorno Karabakh; and
WHEREAS, on September 2, 1991, the legislature of Nagorno Karabakh declared formation of the Nagorno Karabakh Republic, in accordance with then acting legislation; and
WHEREAS, on December 10, 1991, the people of the Nagorno Karabakh Republic voted in favor of the independence, and on January 6, 1992, the democratically elected legislature of the Republic formally declared independence; and
WHEREAS, since proclaiming independence, the Nagorno Karabakh Republic has registered significant progress in democracy building, which has been most recently demonstrated during the July 19, 2012, presidential elections that were assessed by international observers as free and transparent.
THEREFORE, BE IT RESOLVED that the Senate of the Legislature of Louisiana hereby encourages and supports the Nagorno Karabakh Republic's continuing efforts to develop as a free and independent nation in order to guarantee its citizens those rights inherent in a free and independent society.
BE IT FURTHER RESOLVED that the president and Congress of the United States of America are hereby urged to support the self-determination and democratic independence of the Nagorno Karabakh Republic and its constructive involvement with the international community's efforts to reach a just and lasting solution to security issues in that strategically important region.
BE IT FURTHER RESOLVED that a copy of this Resolution be transmitted to the president of the United States, the secretary of the United States Senate, the clerk of the United States House of Representatives, and to each member of the Louisiana delegation to the United States Congress".