Ա. Գրիգորյան. Բանկերը գյուղվարկերի մի մասը կփոխհատուցեն
Հայաստանում վարկավորման պորտֆելը կազմում է 1.7 տրիլիոն դրամ, որի մեջ գյուղվարկերի մասնաբաժինը կազմում է 115 մլրդ դրամ` ընդհանուր վարկային պորտֆելի 7 տոկոսը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը:
Մասնավորապես բանախոսն անդրադարձավ մայիսի 12-ին կարկտահարությունից տուժած Արմավիրի մարզի բնակիչների վարկային խնդիրներին, նշելով, որ այժմ առևտրային բանկերը յուրաքանչյուրի հետ բանակցում են վարկերի պայմանները հօգուտ գյուղացու փոխելու, վերանայելու համար:
Ընդհանուր վարկային պորտֆելի մեջ չաշխատող ակտիվների տեսակարար կշիռը փոքր է: Գյուղոլորտում 2012թ.-ին չաշխատող ակտիվները կազմել են 5 տոկոս, նրա վստահեցմամբ, այժմ էլ վարկերի հետ կապված խնդիրները ֆինանսական կայունության վրա ազդեցություն չեն թողնի, տոկոսը փոքր է:

Banks to compensate farmers for part of agricultural loans
The credit portfolio in Armenia is 1.7 trillion AMD, with agricultural loans amounting to 115 billion AMD or 7% of the credit portfolio, Head of the Financial System Stability Department of the Central Bank of Armenia Andranik Grigorian said at a meeting with reporters today.
He discussed in detail the credit problems of farmers of Armavir province hit by a powerful hailstorm on May 12. According to Armen Grigorian, commercial banks are currently conducting negotiations with the aim of changing loan terms in favor of hailstorm-hit farmers of Armavir.
He said the banks will compensate farmers for part of their agricultural loans, out of the banks’ incomes from interest.