Ա. Գրիգորյան. Բանկերը գյուղվարկերի մի մասը կփոխհատուցեն
Հայաստանում վարկավորման պորտֆելը կազմում է 1.7 տրիլիոն դրամ, որի մեջ գյուղվարկերի մասնաբաժինը կազմում է 115 մլրդ դրամ` ընդհանուր վարկային պորտֆելի 7 տոկոսը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը:
Մասնավորապես բանախոսն անդրադարձավ մայիսի 12-ին կարկտահարությունից տուժած Արմավիրի մարզի բնակիչների վարկային խնդիրներին, նշելով, որ այժմ առևտրային բանկերը յուրաքանչյուրի հետ բանակցում են վարկերի պայմանները հօգուտ գյուղացու փոխելու, վերանայելու համար:
Ընդհանուր վարկային պորտֆելի մեջ չաշխատող ակտիվների տեսակարար կշիռը փոքր է: Գյուղոլորտում 2012թ.-ին չաշխատող ակտիվները կազմել են 5 տոկոս, նրա վստահեցմամբ, այժմ էլ վարկերի հետ կապված խնդիրները ֆինանսական կայունության վրա ազդեցություն չեն թողնի, տոկոսը փոքր է:

А.Григорян: Банки возместят часть сельскохозяйственных кредитов
Кредитный портфель в Армении составляет 1.7 триллионов драмов, при этом доля сельскохозяйственных кредитов составляет 7% от общего кредитного портфеля –115 млрд. драмов. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник управления развития и стабильности финансовой системы Центрального банка Армении Андраник Григорян.
А.Григорян обратился в частности к кредитным проблемам фермеров Армавирской области, пострадавших от сильного града 12 мая. Он отметил, что пока коммерческие банки ведут переговоры для изменения, пересмотра кредитных условий в пользу каждого из пострадавших от стихии фермеров.
А.Григорян также отметил, что банки возместят часть сельскохозяйственных кредитов за счет своих процентных доходов.