Կառավարություն. Սուրիկ Խաչատրյանը հրաժարականի դիմում դեռ չի ներկայացրել
Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը հրաժարականի դիմում դեռ չի ներկայացրել: Այս մասինAysor.am-ի թղթակցին հայտնեցին ՀՀ կառավարության լրատվական բաժնից:
Ս. Խաչատրյանի` հրաժարականի մասին դիմում ներկայացնելու մասին տեղեկատվությունը արդեն մի քանի ժամ է, ինչ շրջանառվում է մամուլում:
ՀՀ դատախազությունից հայտնել են, որ 2013թ. հունիսի 2-ին Ոստիկանության Գորիսի քննչական բաժանմունքում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` 2013թ. հունիսի 1-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում Գորիս քաղաքի գտնվող, Սյունիքի մարզպետ Ս. Խաչատրյանին պատկանող, առանձնատան դիմաց տեղի ունեցած վիճաբանության ընթացքում արձակված կրակոցների հետևանքով Ավետիք Էմիլի Բուդաղյանի մահանալու և ևս 2 անձանց մարմնական հրազենային վնասվածքներ ստանալու փաստի առթիվ:

Governor of Syunik province Surik Khachatrian did not hand in his resignation, the correspondent of Aysor.am was informed by the press service of Armenian government.
There have been press reports today that S. Khachatrian has submitted his resignation.
According to the Prosecutor General’s Office, on June 2, 2013 the Goris regional investigation unit of RA Police opened a criminal case under the Criminal Code’s Article 104 part 2 point 6 and Article 235 part 1 in connection with the incident that occurred around 11 pm on June 1 outside the detached house of Synuk governor Surik Khachatrian in the city of Goris. We would remind you that shots were fired during an argument in the indicated place, as a result of which Avetik Budaghian was killed and two other men received gunshot wounds.
Taking into account the fact that one of the men involved in the shooting – Artak Budaghian is an employee of the state defense body, a decision was taken on June 2 to transfer the criminal case to the Investigation Service of the Defense Ministry for further investigation.
Two residents of Goris - Zarzand Nikogosian and Tigran Khachatrian were arrested on June 2 and 3 on suspicion of having committed the crime.