Իրանական գազից Հայաստանը շահում է 200 աշխատատեղ
«Հայաստանը Իրանից գազ չի ստանում, դա «Հայռուսգազարդն» է ստանում, եթե Հայաստանը փորձեր Իրանից գազ ստանալ` մեծ բարդություններ կունենար»,- Aysor.am-ին ասաց Կենտրոնական Բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
Նա առաջարկեց բացեիբաց խոսել և չթաքցնել, որ Հայաստան երկիրը չի կարող Իրանից գազ գնել, դա կարողանում է անել ռուսական կազմակերպությունը:
Իսկ թե ինչ օգուտ Հայաստանին, որ Իրանից գազ ենք ստանում և վերադարձնում էլեկտրաէնեգիա հարցին, պատասխանեց ասուլիսի մյուս բանախոս,ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը. «200 աշխատատեղ»:
Բագրատ Ասատրյանի համար նաև անհասկանալի է, թե ինչու է էլեկտրաէնեգիան թանկանում 28-30 տոկոս, այն դեպքում, երբ գազի թանկացումից կախված է ողջ էներգահամակարգի միայն մեկ երրորդ մասը:
Էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների մեջ, ըստ Հակոբ Հակոբյանի, ներառված չեն եղել ամորտիզացիոն ծախսերը. Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը փոխանցել է, որ պետք է նաև սարքավորումներ և տուրբիններ ձեռք բերել: Հակոբ Հակոբյանի այս խոսքից Բագրատ Ասատրյանի հոնքերը վեր բարձրացան:

”200 jobs are Armenia’s benefit from Iranian gas”
“It is ArmRosGazprom, rather than Armenia, that receives gas from Armenia. If Armenia tried to receive gas from Iran, it would encounter difficulties”, former chairman of Central Bank of Armenia Bagrat Asatrian told Aysor.am. He proposed saying openly that Armenia cannot buy Iranian gas, the Russian company can do it.
Asked what benefits Armenia gets from receiving Iranian gas and transmitting electricity to Iran in return for gas, another participant of the press conference, parliamentary deputy Hakob Hakobian said: “200 jobs”.
Bagrat Asatrian considered it incomprehensible that the electricity price has increased by 28-30%, when only one third of the country’s power supply system depends on gas.
According to Hakob Hakobian, depreciation costs were not included in the current tariffs of electricity. IThe Public Services Regulatory Commission said that equipment and turbines should be purchased. On hearing these words of the deputy, Bagrat Asatrian raised his eyebrows.