ՀՅԴ պատգամավոր. Մարդկանց ձեռքը թող փող չլինի, որ գնաճ չլինի
«Կարող եք ամուր բանկային համակարգ ունենալ, որը թույլ չի տա ռիսկի ներթափանցում, բայց դրա արդյունքում կորցնում եք տնտեսությունը»,- Ազգային ժողովում ԿԲ-ի 2013-ի դրամավարկային ծրագրի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը, պատգամավորի խոսքով,  պատկերացում չունեն, թե ինչ է կատարվում երկրի տնտեսությունում. «Խոսում եք կայուն բանկային համակարգի մասին, տանկն էլ է ամուր զրահատեխնիկա, բայց տանկով չես կարող վար անել բոստանում»:
«Բանկային համակարգը խեղդել է ֆինանսական համակարգի մյուս ճյուղերը, արդյունքում չունենք կապիտալի, ապահովագրական շուկաներ»,- ասաց նա՝ նշելով, որ անհնար է իրար ինտեգրել երկու համակարգեր, որոնք ունեն տարբեր մակարդակներ:
«Ի՞նչ է անում կառավարությունը՝ որպես հարկաբյուջետային քաղաքականության օրգան, որը պետք է ապահովի տնտեսության համընթաց զարգացումը: Կառավարությունն ասում է`  ես համաձայն եմ Կենտրոնական բանկի հետ, իսկ ի՞նչ է անում Կենտրոնական բանկը՝ վերցնում է, կրճատում փողի քանակը, ասում է մարդկանց ձեռքը թող փող չլինի, որ գնաճ չլինի»,- ասաց Ա. Մինասյանը:

А.Минасян: Правительство и ЦБ не представляют, что происходит в экономике
«Мы можем иметь крепкую банковскую структуру, которая предотвратит проникновение рисков, однако в результате – потеряем экономику», - заявил сегодня в парламенте в ходе обсуждения кредитно-денежной программы Центрального банка Армении на 2013 год депутат от фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян.
По словам депутата, правительство и Центробанк представления не имеют о том, что происходит в экономике страны. «Говорят о стабильной банковской системе, танк – тоже прочная и бронированная техника, однако им нельзя вспахать поле», - заявил А.Минасян.
«Банковская система задушила другие отрасли финансовой системы, в результате нет рынка капитала, страхового рынка», - сказал он. А.Минасян отметил, что невозможно интегрировать две находящиеся на различном уровне системы.
«Что делает правительство как налогово-бюджетный орган, который должен обеспечивать одновременное развитие экономики. Правительство заявляет, что согласно с Центральным банком, а что делает Центральный банк, – сокращает количество денежной массы, заявляя, у населения не должно быть на руках денег, чтобы не было инфляции», - сказал А.Минасян.