Թուրքագետ. Երկրի իսլամականացման՝ Էրդողանի քայլերը հանգեցրեցին ցույցերի
«Ստամբուլում տեղի ունեցող իրադարձությունները բավականին տարբերվում են «արաբական գարնան» իրադարձություններից: Այստեղ խնդիրը ծագեց որպես բնապահպանական և աստիճանաբար վերաճեց հակաէրդողանական շարժման»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերին ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Նա նշեց, որ բողոքի ցույցերը Թուրքիայում կապ ունեն վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ վերջին շրջանում երկրի իսլամականացմանն ուղղված քայլերի հետ, ինչպես նաև՝ քաղաքացիների զուտ բնապահպանական մտահոգությունների հետ:
«Բողոքի ակցիան սոցիալական արդարության հասնելու նպատակ չունի, քանի որ Թուրքիայում` ի տարբերություն «արաբական գարուն» տեսած երկրների, ընտրությունները իրականացվում են ժողովրդավարական ճանապարհներով: Խնդիրը այստեղ Էրդողանի անձնական ամբիցիաների, հավակնությունների հետ կապ ունի»,- նշեց բանախոսը:
Անդրադառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին Սիրիայի հատուկ ծառայությունների հնարավոր մասնակցության հարցին՝ Իսպիրյանը պատասխանեց, որ չի կարծում, որ Սիրիան այնքան հզոր է, որպեսզի Թուրքիայի սրտում` Ստամբուլում, բողոքի ցույցեր կազմակերպի:
Ըստ նրա՝ Թուրքիայում վերջին շրջանում ալևիների շրջանում բողոքի ալիք բարձրացավ, քանի որ Էրդողանը որոշել էր Եվրոպան Ասիայի հետ միացնող 3-րդ կամուրջն անվանել Սելիմ Ահեղի կամ Սելիմի 1-ինի անունով, ով համարվում է ալևիների, շիական ուղղության հետևորդների՝ պատմության մեջ ամենամեծ ջարդարարը:
«Ալևիների մասնակցությունը այսօրվա ցույցերին կապ ունի հենց Էրդողանի` կամուրջը Սելիմ 1-ինի անունով անվանելու հետ»,- հավելեց բանախոսը:

Turkologist: Erdogan’s policy on Islamization of Turkey led to protests
“The developments in Istanbul differ from the Arab Spring. The peaceful actions against destruction of the Gezi Park in Taksim of Istanbul have developed into mass anti-government protests,” Turkologist Andranik Ispirian told Aysor.am.
In his opinion, the recent protests in Turkey are related to the policy of Turkey’s Islamization carried out by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan as well as to environmental problems in the country.
“The protests do not aim to achieve social justice as in Turkey – unlike in the countries where “Arab revolutions” took place – elections are held democratically. The problem here lies in the personal ambitions of Erdogan,” Ispirian stressed.
Speaking about the possibility of Syrian special services’ involvement in the events in Turkey, Ispirian expressed an opinion that Syria is not such a powerful state to organize protests in Istanbul, the heart of Turkey.
The participation of Alevis in the current rallies has to do with Erdogan and his decision to name a third bridge over Bosporus after Yavuz Sultan Selim whom Alevis remember as the sultan who massacred their ancestors, the expert said.