Թուրքագետ. Երկրի իսլամականացման՝ Էրդողանի քայլերը հանգեցրեցին ցույցերի
«Ստամբուլում տեղի ունեցող իրադարձությունները բավականին տարբերվում են «արաբական գարնան» իրադարձություններից: Այստեղ խնդիրը ծագեց որպես բնապահպանական և աստիճանաբար վերաճեց հակաէրդողանական շարժման»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերին ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Նա նշեց, որ բողոքի ցույցերը Թուրքիայում կապ ունեն վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ վերջին շրջանում երկրի իսլամականացմանն ուղղված քայլերի հետ, ինչպես նաև՝ քաղաքացիների զուտ բնապահպանական մտահոգությունների հետ:
«Բողոքի ակցիան սոցիալական արդարության հասնելու նպատակ չունի, քանի որ Թուրքիայում` ի տարբերություն «արաբական գարուն» տեսած երկրների, ընտրությունները իրականացվում են ժողովրդավարական ճանապարհներով: Խնդիրը այստեղ Էրդողանի անձնական ամբիցիաների, հավակնությունների հետ կապ ունի»,- նշեց բանախոսը:
Անդրադառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին Սիրիայի հատուկ ծառայությունների հնարավոր մասնակցության հարցին՝ Իսպիրյանը պատասխանեց, որ չի կարծում, որ Սիրիան այնքան հզոր է, որպեսզի Թուրքիայի սրտում` Ստամբուլում, բողոքի ցույցեր կազմակերպի:
Ըստ նրա՝ Թուրքիայում վերջին շրջանում ալևիների շրջանում բողոքի ալիք բարձրացավ, քանի որ Էրդողանը որոշել էր Եվրոպան Ասիայի հետ միացնող 3-րդ կամուրջն անվանել Սելիմ Ահեղի կամ Սելիմի 1-ինի անունով, ով համարվում է ալևիների, շիական ուղղության հետևորդների՝ պատմության մեջ ամենամեծ ջարդարարը:
«Ալևիների մասնակցությունը այսօրվա ցույցերին կապ ունի հենց Էրդողանի` կամուրջը Սելիմ 1-ինի անունով անվանելու հետ»,- հավելեց բանախոսը:

Тюрколог: Политика Эрдогана по исламизации Турции привела к акциям протеста
«События в Стамбуле отличаются от тех, что происходили во время «арабской весны». Здесь мирные акции протеста против уничтожения парка Гези в районе Таксим в Стамбуле переросли в масштабные антиправительственные выступления», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Андраник Испирян.
Он отметил, что акции протеста в Турции связаны с проводимой в последнее время премьер-министром Реджепом Тайипом Эрдоганом политикой исламизации страны, а также с чисто экологическими проблемами, которые беспокоят граждан.
«Акция протеста не преследует цель – добиться социальной справедливости, поскольку в Турции, в отличие от стран, где произошла «арабская революция», выборы проводятся демократическим путем. Здесь проблема в личных амбициях Эрдогана», - отметил тюрколог.
Касаясь вопроса возможного участия спецслужб Сирии в событиях, происходящих в Турции, А.Испирян отметил, что не считает Сирию столь мощным государством, способным организовать акции протеста в сердце Турции – Стамбуле.
По его словам, в последнее время в Турции поднялась волна протеста алевитов, поскольку Эрдоган решил назвать третий мост через Босфор именем первого султана-халифа Явуза Селима, которого алевиты помнят его как лидера, устроившего резню членов их общины.
«Участие алевитов в сегодняшних митингах связано именно с личностью Эрдогана и его решением назвать соединяющий европейскую и азиатскую части Стамбула мост именем султана Селима Явуза», - заявил тюрколог.