Վարչապետը՝ օֆշորային սկանդալի մասին
Ազգային ժողովում նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի քննարկման ամփոփիչ ելույթում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձավ մամուլում մեծ աղմուկ հանած օֆշորային գոտում ստեղծված ձեռնարկություններին:
«Մեղադրվում եմ, որ օֆշորային գոտում իմ անունով ստեղծել եմ ձեռնարկություն՝ նպատակ ունենալով Հայաստանում խլել ինչ-որ մեկի բիզնեսը: Սակայն ֆինանսական համակարգին փոքր ինչ առնչություն ունեցող մարդը կհավաստի, որ դա անհեթեթություն է, քանի որ դա անհեթեթ մշակված սխեմա է: Բացատրությունների կարիք չկա, քանի որ դա անհեթեթություն է: Ավելին՝ որևէ մեկի համար դժվարություն չէ օֆշորային գոտում ստեղծել ձեռնարկություն՝ Նիկոլ Փաշինյանի անունով՝ չունենալով նրա թույլտվությունը»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ դա օֆշորային գոտու առանձնահատկություններից է:
Վարչապետը պարզաբանեց, թե այս պատմության նպատակն իրեն վարկաբեկելն է, որը, վարչապետի խոսքով, հիասքանչ ձև է վարկաբեկման համար:
Տ. Սարգսյանը հիշեցրեց, որ նշյալ ձեռնարկությունն օֆշորային գոտում գրանցելու օրը՝ 2010-ի մայիսի 6-ին, ինքը պաշտոնական այցով գտնվել է Պրահայում և միևնույն ժամանակ չէր կարող մի քանի վայրում լինել:
Վարչապետը նկատեց, որ նման մեղադրանքներին նորմալ է վերաբերում, քանի որ ոչ առաջինն է, ոչ էլ վերջինը: Տիգրան Սարգսյանը թվարկեց մի շարք մեղադրանքներ, որոնք ուղղված են եղել իրեն:
Շարունակելով խոսքը՝ Տ. Սարգսյանն ասաց, որ կառավարության, Նախագահի և խորհրդարանական մեծամասնության ջանքերի շնորհիվ իրենք ընդունել են մի օրենք, ըստ որի, հինգ հարյուր պաշտոնատար անձանց եկամուտները պետք է դառնան հրապարակային:
«Մենք գիտակցաբար գնացինք այդ ճանապարհով, թեև շատերը խորհուրդ էին տալիս այդ ճանապարհով չգնալ, քանի որ դառնալու էր քաղաքական սպեկուլյացիայի առարկա, բայց մենք կարծում ենք, որ սա ճիշտ ճանապարհ է, որպեսզի ցանկացած բարձրաստիճան անձ ի սկզբանե կաշկանդված լինի՝ իմանալով, որ իր ունեցվածքին, գործունեությանը խոշորացույցով են նայելու»,- ասաց վարչապետը՝ ուրախություն հայտնելով, որ այսօր թիրախում ինքն է:

Prime minister on offshore scandal: It is an absurdity
When making a speech at the discussion of the 2012 state budget execution report today, Prime Minister Tigran Sargsyan also commented on accusations made against him regarding an offshore company in Cyprus.
“I am accused of establishing an enterprise in an offshore zone with the aim of taking away someone’s business in Armenia. Any person related to the financial system will confirm that it is an absurdity,” Tigran Sargsyan said.
In his words, it is not difficult today to register a company in an offshore zone, say, in the name of Nikol Pashinian without his consent.
According to Tigran Sargsyan, the aim of the whole affair is to discredit him. “I have already stated about the absurdity of such accusations. I neither registered any offshore company in Cyprus or elsewhere nor gave anyone a power of attorney to register a company in my name. If you want to compromise anyone, it is a golden opportunity to do it,” the prime minister noted.
He reminded those present that on May 6, 2010, the day of the company’s registration, he was on an official visit to Prague so he couldn’t be present in two places.
“I take such accusations in my stride, it was not the first case,” Tigran Sargsyan said, adding that in the past 20 years his name was linked with various affairs.
“One should be prepared for such things in the future as well because democratic development presupposes it,” the prime minister noted.