Վարչապետը՝ օֆշորային սկանդալի մասին
Ազգային ժողովում նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի քննարկման ամփոփիչ ելույթում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձավ մամուլում մեծ աղմուկ հանած օֆշորային գոտում ստեղծված ձեռնարկություններին:
«Մեղադրվում եմ, որ օֆշորային գոտում իմ անունով ստեղծել եմ ձեռնարկություն՝ նպատակ ունենալով Հայաստանում խլել ինչ-որ մեկի բիզնեսը: Սակայն ֆինանսական համակարգին փոքր ինչ առնչություն ունեցող մարդը կհավաստի, որ դա անհեթեթություն է, քանի որ դա անհեթեթ մշակված սխեմա է: Բացատրությունների կարիք չկա, քանի որ դա անհեթեթություն է: Ավելին՝ որևէ մեկի համար դժվարություն չէ օֆշորային գոտում ստեղծել ձեռնարկություն՝ Նիկոլ Փաշինյանի անունով՝ չունենալով նրա թույլտվությունը»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ դա օֆշորային գոտու առանձնահատկություններից է:
Վարչապետը պարզաբանեց, թե այս պատմության նպատակն իրեն վարկաբեկելն է, որը, վարչապետի խոսքով, հիասքանչ ձև է վարկաբեկման համար:
Տ. Սարգսյանը հիշեցրեց, որ նշյալ ձեռնարկությունն օֆշորային գոտում գրանցելու օրը՝ 2010-ի մայիսի 6-ին, ինքը պաշտոնական այցով գտնվել է Պրահայում և միևնույն ժամանակ չէր կարող մի քանի վայրում լինել:
Վարչապետը նկատեց, որ նման մեղադրանքներին նորմալ է վերաբերում, քանի որ ոչ առաջինն է, ոչ էլ վերջինը: Տիգրան Սարգսյանը թվարկեց մի շարք մեղադրանքներ, որոնք ուղղված են եղել իրեն:
Շարունակելով խոսքը՝ Տ. Սարգսյանն ասաց, որ կառավարության, Նախագահի և խորհրդարանական մեծամասնության ջանքերի շնորհիվ իրենք ընդունել են մի օրենք, ըստ որի, հինգ հարյուր պաշտոնատար անձանց եկամուտները պետք է դառնան հրապարակային:
«Մենք գիտակցաբար գնացինք այդ ճանապարհով, թեև շատերը խորհուրդ էին տալիս այդ ճանապարհով չգնալ, քանի որ դառնալու էր քաղաքական սպեկուլյացիայի առարկա, բայց մենք կարծում ենք, որ սա ճիշտ ճանապարհ է, որպեսզի ցանկացած բարձրաստիճան անձ ի սկզբանե կաշկանդված լինի՝ իմանալով, որ իր ունեցվածքին, գործունեությանը խոշորացույցով են նայելու»,- ասաց վարչապետը՝ ուրախություն հայտնելով, որ այսօր թիրախում ինքն է:

Премьер-министр Т.Саркисян об оффшорном скандале: Это является нелепостью
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая сегодня в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2012 год, обратился к звучащим в свой адрес обвинениям в регистрации на Кипре оффшорной компании.
«Меня обвиняют в том, что создал в оффшорной зоне предприятие с целью отобрать у кого-то бизнес в Армении. Имеющий хоть какое-либо отношение к финансовой системе человек подтвердит, что это является нелепостью», - заявил Т.Саркисян.
По его словам, сегодня ни для кого не представляет особой сложности регистрация компании в оффшорной зоне, например, на имя Никола Пашиняна без получения на то его согласия. «Да, в этом заключается своеобразие оффшорных зон, и подобные предприятия можно создавать на имя каждого», - сказал он.
Тигран Саркисян отметил, что цель этой истории дискредитировать его. «Я заявлял уже о нелепости подобных обвинений, о том, что я на Кипре, или где бы то ни было, не регистрировал оффшорной компании и не давал кому-либо доверенности на регистрацию компании от своего имени. Если хотите скомпрометировать кого-либо, то это блестящий способ и блестящая возможность для этого», - отметил Тигран Саркисян.
Глава правительства Армении напомнил о том, что он находился 6 мая 2010 года, в день регистрации компании, с официальным визитом в Праге и не мог одновременно находиться в двух местах.
«Я спокойно отношусь к подобного рода обвинениям, так как это не первый и не последний такой случай», - заявил Тигран Саркисян, добавив, что в течение последних 20 лет с какими только историями не связывали его имя.
«К подобным вещам нужно быть готовым и в будущем, так как развитие демократии предполагает это», - отметил премьер.