Տ. Ուրիխանյան. ԲՀԿ-ն բյուջեի կատարողականը գնահատում է անբավարար
Կառավարությունն այդպես էլ չի կարողանում հիմնավորել, թե ինչպես է լինում, որ Հայաստանի տնտեսությունն աճում է, իսկ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն՝ նվազում։ Նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի քննարկման շրջանակներում հայտարարեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը:
Աղքատության ցուցանիշը 36 տոկոս է, մինչդեռ այս կառավարությունը, Ուրիխանյանի խոսքով, խոստացել էր այն հասցնել 25 տոկոսի։
«Կառավարությունը խոստացել էր Հայաստանը դարձնել բիզնեսի և ներդրումների համար տարածաշրջանային գերազանցության կենտրոն, բայց դա հայկական աշխարհի` իրականություն չդարձած մի մասն է: Ավելին՝ այս ամենից հետո դեռ հայտարարում են, որ մեզ մտածողության փոփոխություն է պետք, ինչպես ժամանակին ասում էին, թե չխոսենք ճգնաժամի մասին, որ այն Հայաստանը շրջանցի, իսկ դա լուրջ չէ, որովհետև երկիրը կանգնած է խորացող մարտահրավերների առաջ և այդ մասին լռելը հավասարազոր է դրանց խորացմանը»,- ասաց Տ․Ուրիխանյանը:
Եթե կառավարությունը լավ գործ անի, ապա ԲՀԿ-ն, Ուրիխանյանի հավաստմամբ, պատրաստ է սատարելու, բայց այսօր կառավարության վարած սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունը չի նպաստում վերոնշյալ խնդիրների լուծմանը, ինչի պատճառով էլ ԲՀԿ-ն հրաժարվեց մաս կազմել քաղաքական կոալիցիայի:
«Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել, և ԲՀԿ-ն ներկայացվող ծրագրի հաշվետվությունը գնահատում է անբավարար»,- եզրափակեց խոսքը Տ․Ուրիխանյանը:

ППА оценила отчет об исполнении госбюджета неудовлетворительно
«Показатель бедности в Армении составляет 36%, между тем правительство обещало довести этот уровень до 25%. Правительство обещало превратить Армению в важный региональный центр бизнеса и инвестиций, но этого так и не произошло. Более того, после всего этого все еще заявляют, что мы нуждаемся в изменении образа мышления»,- заявил член фракции «Процветающая Армения», депутат Тигран Уриханян.
По его словам, правительство не может объяснить, как при росте экономики доля ВВП на душу населения сокращается.
«Мы поддержим правительство, если оно будет работать, но сегодня социально-экономическая политика правительства не содействует решению проблем, поэтому «Процветающая Армения» отказалась от формирования коалиции», - отметил Т.Уриханян.
Он заявил, что партия «Процветающая Армения» оценивает отчет об исполнении государственного бюджета неудовлетворительно.