«Իրաքը մեծ հետաքրքրություն ունի Հայաստանում արտադրված դեղերի նկատմամբ»
Մինչև սեպտեմբեր «Արփիմեդ» և «Լիկվոր» դեղագործական ընկերությունները կստանան Պատշաճ արտադրական գործունեության (GMP) հավաստագիր: Այս մասին Aysor.am-ին ասաց Դեղարտադրողների և ներմուծողների միության նախագահ Սամվել Զաքարյանը:
Հավաստագիրը հնարավորություն կտա այդ ընկերություններին իրենց արտադրանքն իրացնել եվրոպական երկրներում, վստահություն կլինի հայաստանյան դեղերի հանդեպ:
Ս. Զաքարյանի փոխանցմամբ, Իրաքը մեծ հետաքրքրություն ունի Հայաստանում արտադրված դեղերի նկատմամբ, սակայն նրանք պահանջում են արտադրական ստանդարտների հավաստում, որը և եվրոպական GMP ստանդարտներով բավական կլինի:
GMP ստանդարտներով հավաստագրված դեղերը նաև Հայաստանում կարող են պարզեցված ընթացակարգով գրանցում ստանալ, բավական է, որ այդ դեղերը ներկրված լինեն GMP ստանդարտներ կիրառող երկրից, նման դեպքում փորձագիտություն չի արվում գրանցվելու ժամանակ:
«Դեղարտադրության ոլորտն այն սեկտորն է, որ վերջին տարիներին գրանցել է կայուն 14-17 տարեկան աճ»,- շեշտեց Սամվել Զաքարյանը:
Ինչ վերաբերում է դեղերի թանկացումներին, ԴԱՆ նախագահը նշեց, որ վերջին 6 ամսվա ընթացքում դեղերը գրեթե չեն թանկացել, միայն առանձին խմբաքանակներ՝ 3-4 տոկոսով:
Նա որոշ դեղամիջոցների թանկացումներ կապեց սեզոնային հիվանդությունների հետ, օրինակ ներկայումս ամառային ալերգիաներ են տարածված, և ըստ այդմ էլ հակաալերգիկ դեղերը թանկացել են: Հայաստանում չգրանցված և կեղծ դեղերի շրջանառությունը ևս չի անցում 4 տոկոսը:
Ս. Զաքարյանի փոխանցմամբ, նման դեղեր ներկրվում են հիմնականում Վրաստանից` պայուսակներով, որտեղ 20 տոկոս ԱԱՀ-ն չի կիրառվում և գնային տարբերություններ են լինում հայաստանյան և վրաստանյան դեղերի միջև:
Հնարավոր է եզակի հիվանդությամբ տառապողների համար որոշ դեղեր հայտնվեն Հայաստանում, ոչ դեղերի իրացման շուկայում, քանի որ դեղ ներկրողները քիչ սպառվող դեղեր պարզապես չեն ներկրում` պահանջարկ չլինելու պատճառով:

Iraq shows great interest in medicines made in Armenia
Arpimed and Likvor pharmaceutical companies will receive good manufacturing practice (GMP) certificates until September, the Chairman of Union of Medicine Producers and Importers Samvel Zakarian told Aysor.am.
GMP certificates will allow the abovementioned companies to sell their products in European countries.
According to Zakarian, Iraq shows great interest in Armenian medicines, but it wants a confirmation of manufacturing standards, while GMP certificates will become such a confirmation.
There has been a 14-17% annual growth in the pharmaceutical industry in recent years, Samvel Zakarian said.
Speaking about an increase in prices of medicines, he noted that in the past 6 months the prices have not changed, there was only a 3-4% growth in some cases. The union chairman linked the rise in prices of some drugs with seasonal diseases, for example, the prices of anti-allergy medicines tend to go up in the summer. In his words, the turnover of counterfeit and unregistered medicines does not exceed 4% in Armenia. He added that such medicines are brought in bags from Georgia and a 20% VAT is not imposed, which results in a difference in prices of Armenian and Georgian medicines.