«Իրաքը մեծ հետաքրքրություն ունի Հայաստանում արտադրված դեղերի նկատմամբ»
Մինչև սեպտեմբեր «Արփիմեդ» և «Լիկվոր» դեղագործական ընկերությունները կստանան Պատշաճ արտադրական գործունեության (GMP) հավաստագիր: Այս մասին Aysor.am-ին ասաց Դեղարտադրողների և ներմուծողների միության նախագահ Սամվել Զաքարյանը:
Հավաստագիրը հնարավորություն կտա այդ ընկերություններին իրենց արտադրանքն իրացնել եվրոպական երկրներում, վստահություն կլինի հայաստանյան դեղերի հանդեպ:
Ս. Զաքարյանի փոխանցմամբ, Իրաքը մեծ հետաքրքրություն ունի Հայաստանում արտադրված դեղերի նկատմամբ, սակայն նրանք պահանջում են արտադրական ստանդարտների հավաստում, որը և եվրոպական GMP ստանդարտներով բավական կլինի:
GMP ստանդարտներով հավաստագրված դեղերը նաև Հայաստանում կարող են պարզեցված ընթացակարգով գրանցում ստանալ, բավական է, որ այդ դեղերը ներկրված լինեն GMP ստանդարտներ կիրառող երկրից, նման դեպքում փորձագիտություն չի արվում գրանցվելու ժամանակ:
«Դեղարտադրության ոլորտն այն սեկտորն է, որ վերջին տարիներին գրանցել է կայուն 14-17 տարեկան աճ»,- շեշտեց Սամվել Զաքարյանը:
Ինչ վերաբերում է դեղերի թանկացումներին, ԴԱՆ նախագահը նշեց, որ վերջին 6 ամսվա ընթացքում դեղերը գրեթե չեն թանկացել, միայն առանձին խմբաքանակներ՝ 3-4 տոկոսով:
Նա որոշ դեղամիջոցների թանկացումներ կապեց սեզոնային հիվանդությունների հետ, օրինակ ներկայումս ամառային ալերգիաներ են տարածված, և ըստ այդմ էլ հակաալերգիկ դեղերը թանկացել են: Հայաստանում չգրանցված և կեղծ դեղերի շրջանառությունը ևս չի անցում 4 տոկոսը:
Ս. Զաքարյանի փոխանցմամբ, նման դեղեր ներկրվում են հիմնականում Վրաստանից` պայուսակներով, որտեղ 20 տոկոս ԱԱՀ-ն չի կիրառվում և գնային տարբերություններ են լինում հայաստանյան և վրաստանյան դեղերի միջև:
Հնարավոր է եզակի հիվանդությամբ տառապողների համար որոշ դեղեր հայտնվեն Հայաստանում, ոչ դեղերի իրացման շուկայում, քանի որ դեղ ներկրողները քիչ սպառվող դեղեր պարզապես չեն ներկրում` պահանջարկ չլինելու պատճառով:

Ирак проявляет большой интерес к произведенным в Армении лекарствам
Фармакологические компании «Архимед» и «Ликвор» до сентября получат сертификаты надлежащей производственной практики (GMP). Об это сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Союза производителей и импортеров лекарств Армении Самвел Закарян.
Сертификаты позволят этим компаниям сбывать свою продукцию в европейских странах.
Как отметил С.Закарян, к произведенным в Армении лекарствам большой интерес проявляют в Ираке, однако они требуют подтверждения производственных стандартов, а получение сертификата GMP уже достаточно.
Подтвержденные сертификатом GMP лекарства могут также проходить в упрощенном порядке регистрацию в Армении.
«Фармакология – это сектор, который зафиксировал в течение последних лет устойчивый 14-17% годовой рост», - отметил С.Закарян.
Что касается подорожания лекарственных препаратов, председатель Союза производителей и импортеров лекарств отметил, что за последние 6 месяцев цены на лекарства почти не выросли, только отдельные партии – на 3-4%.
Подорожание некоторых лекарств С.Закарян связал с сезонными заболеваниями, к примеру, сейчас распространена летняя аллергия и поэтому наблюдается рост цен на антиаллергические препараты. По его словам, оборот незарегистрированных и фальшивых лекарств в Армении также не превышает 4%.
С.Закарян отметил, что подобные лекарства обычно ввозятся из Грузии, в сумках, к ним не применяется 20% НДС, чем и обусловлена ценовая разница между армянскими и грузинскими лекарствами.
Бывают случаи, когда в Армении появляются некоторые лекарства для тех, кто страдает редкими болезнями, однако не на рынке сбыта лекарств, поскольку импортеры их просто не ввозят из-за отсутствия спроса.