Մխչյան գյուղում մատչելի դիզվառելիքից օգտվել է Հովիկ Աբրահամյանի ազգականը
Արարատի մարզի Մխչյան գյուղում 15 ընտանիք ստացել է պետության կողմից սուբսիդավորվող70 հազար լիտրից ավելի  դիզվառելիք, մոտավորպես այդքան պարարտանյութ: Միայն 35 հազար լիտր դիզվառելիք հատկացվել է Հովհաննես Աբրահամյանին: Այսօր լրագրողներին այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարության ֆինանսների վերահսկողության տեսչության պետ Սոնա Ղարիբյանը:
Նա նաև նշեց, որ Մխչյանում ստուգումներ չեն անցկացրել ու կառույցի կողմից արտառոց չի համարվել այն փաստը, որ 4531 բնակիչ ունեցող գյուղում միայն 15 հոգի են ներառվել մատչելի դիզվառելիք և պարարտանյութ ստացողների ցուցակներում:
Ս. Ղարիբյանը նաև չժխտեց, որ Հովհաննես Աբրահամյանը ազգակցական կապ ունի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ, ու նշեց, որ նա համարվում է գյուղի բնակիչ և կարող է օգտվել կառավարության ծրագրից:
Ֆինանսների վերահսկողության տեսչությունը ստուգումներ է իրականցրել չորս մարզերում` Արարատ, Գեղարքունիք, Կոտայք և Շիրակ. Կառավարության կողմից սուբսիդավորված դիզվառելիքի և պարարտանյութի բաշխման ընթացքում խախտումներ և չարաշահումներ են գրանցվել, ամենախոշոր չարաշահումները գրանցվել են հենց Արարատի մարզում:
Նրա խոսքով՝ հարցումներից պարզվել է, որ գրանցված դիզվառելիքի և պարարտանյութի դիմաց պակաս քանակ է հատակցվել հողօգատագործողներին, արձանագրվել են դեպքեր, երբ հողոգտագործողներն անգամ չեն իմացել, որ իրենց անունով նման գրանցումներ կան:
Ամփոփելով չարաշահումների դեպքերը` տեսչությունn արձանագրել է, որ միայն Արարատի մարզում պետությանը հասցվել է 83 մլն դրամի վանս:

С.Гарибян: Самые крупные нарушения зафиксированы в Араратской области
В селе Мхчян Араратской области Армении 15 семей получили более 70 тысяч литров дизельного топлива, примерно столько же удобрений, субсидируемых государством. Только 35 тысяч литров дизельного топлива, субсидируемого государством, были предоставлены Ованнесу Абраамяну. Об этом заявила сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель управления финансового контроля министерства финансов Армении Сона Гарибян.
Она сообщила, что в селе Мхчян проверки не проводились, так как дизельное топливо и удобрения по списку должны были получить 15 человек, и они действительно их получили.
С.Гарибян также не отрицала, что Ованнес Абраамян имеет родственную связь со спикером парламента Армении Овиком Абраамяном, отметив, что он является жителем села, и мог пользоваться программой правительства.
Управление финансового контроля министерства финансов Армении провело проверки распределения дизельного топлива и удобрений в четырех областях – Арарате, Гегаркунике, Котайке и Шираке. В ходе проверок выявлены нарушения и злоупотребления в процессе распределения дизельного топлива и удобрения: самые крупные нарушения зафиксированы в Араратской области.
Обобщая случаи нарушений, управление финансового контроля зафиксировало, что только в Араратской области государству нанесен ущерб в размере 83 млн. драмов.