Սուրեն Սուրենյանց. ՀԱՊԿ-ն ռազմաքաղաքական առումով մեզ ոչինչ չի տալիս
«Ես չեմ հասկանում այն նպատակը կամ մոտիվը, որը Հայաստանին պահում է ՀԱՊԿ-ի պես կազմակերպությունում: Բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել, երբ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլ նաև ՀԱՊԿ անդամ այլ երկրները նույնպես Ադրբեջանի հետ ավելի սերտ ռազմաքաղաքական համագործակցության մեջ են եղել, քանս թե Հայաստանի հետ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով ռուսական ԶԼՄ-ներում տեղ գտած այն տեղեկատվութանը, թե Ռուսաստանը պատրաստվում է 1 միլիարդ դոլարի զենք վաճառել Ադրբեջանին, ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը:
Նա նշեց, որ ՀԱՊԿ-ն քաղաքական և ռազմական առումով ոչ մի բան չի տալիս Հայաստանին. «Ռուսաստանը դեստրուկտիվ դեր է խաղում մեր տարածաշրջանում և ըստ էության, ղարաբաղյան հիմնահարցը կարգավորելու փոխարեն զբաղված է ստատուս-քվոյի պահպանմամբ: Ստասուս-քվո ասելով, ռուսները շատ հաճախ հասկանում են զենք վաճառել թե Հայաստանին, թե Ադրբեջանին»:
Քաղաքագետն ասաց, որ ռուսները, տարբեր փուլերում 2 երկրների հետ հարաբերությունները խորացնելով, փորձում են հավասարակշռությունը պահել:
«Եթե նույնիսկ լուրը կապված ռուսների կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի հետ պաշտոնականացվի, այն ինձ չի զարմացնի: Սա Ռուսաստանի քաղաքականությունն է, որ իրականացվում է Մոսկվայի կողմից վերջին 10-15 տարվա ընթացքում»,- նշեց Ս. Սուրենյանցը:
Նրան զարմացնում է այն քաղաքական գործիչների պահվածքը, որոնք այսքան փաստերից հետո կրկին կառչած են ինստիտուտներից, որոնք ըստ էության Հայաստանի ոչ մի բան չեն տալիս, այլ ընդհակառակը, կաշկանդում են արտաքին քաղաքականության դաշտում Հայաստանի մանևրելու հնարավորությունը:
Նշենք, որ Gazeta.ru կայքը տեղեկատվություն է տարածել, որ Ռուսաստանը սկսել է խոշոր ծավալների զենքերի մատակարարումը Ադրբեջանին, որոնց արժեքը հասնում է 700 միլիոն դոլարից մինչև 1 միլիարդ դոլար:
Խոսքը գնում է 64 միավոր T-90C տանկերի, 100 միավոր «ԲՄՊ-3» մեքենաների, ինքնագնաց հրթիռային «Մստա-C» հրետանային համակարգերի մասին:
Բացի այդ, նախատեսվում է առաքել նաև 18 միավոր «Սմերչ» հրթիռային համակարգեր, «Վենա» տեսակի ինքնագնաց հրետանային համակարգեր և 6 միավոր ՏՕՍ-1 A «Սոլնցեպյոկ»`(«Բուրատինո» համակարգերի արդիականացված տարբերակը) համակարգեր:

Политолог: Членство в ОДКБ ничего не дает Армении
«Мне непонятны мотивы и цели, которые держат Армению в ОДКБ. Неоднократно не только Россия, но и другие страны-члены ОДКБ отличались более тесными военно-политическими отношениями с Азербайджаном, чем с Арменией», - заявил Aysor.am политолог Сурен Суренянц.
Отметим, что сегодня российские СМИ сообщили о начале крупных поставок сухопутных вооружений из России в Азербайджан почти на $1 млрд.
По словам политолога, с политической и военной точек зрения членство в ОДКБ ничего не дает Армении.
«Россия играет деструктивную роль в нашем регионе, и вместо урегулирования карабахского вопроса, по сути, занята сохранением статус-кво. Говоря статус-кво, русские обычно подразумевают продажу оружия Армении и Азербайджану. Углубляя отношения с обеими странами, Россия пытается сохранить баланс. Я не удивлюсь, если информация о продаже оружия будет подтверждена официально. Такова политика Москвы за последние 10-15 лет», - отметил С.Суренянц.
Как сообщили «Ведомости», начались крупные поставки сухопутных вооружений из России в Азербайджан почти на $1 млрд. По словам собеседника «Ведомостей», речь идет о контрактах на три батальона (94 единицы) танков Т-90С, примерно на три батальона (около 100 единиц) боевых машин пехоты БМП-3, дивизион (18 единиц) самоходных артиллерийских установок «Мста-С», дивизион (18 пусковых установок) реактивных систем залпового огня (РСЗО) «Смерч», дивизион (18 единиц) самоходных артиллерийских орудий «Вена» и батарею (6 единиц) тяжелых огнеметных систем ТОС-1А «Солнцепек» (новая модификация системы «Буратино»).
В комплекте с танками закупаются бронированные ремонтно-эвакуационные машины БРЭМ-1М и инженерные машины разграждения ИМР-3М на базе Т-90, а к орудиям и пусковым установкам РСЗО закупаются все машины, необходимые для обслуживания и управления стрельбой. При этом танки Т-90С закупаются в наиболее совершенной на данный момент серийной комплектации, включающей новую модификацию системы оптико-электронного подавления «Штора», кондиционер и автомат сопровождения цели. По словам собеседника «Ведомостей», на танки и артиллерийские системы кроме контрактов существуют еще и опционы, в частности опцион на 94 Т-90С.