Քաղաքապետարանի պարզաբանումը ՎՊ «խեղաթյուրված» մեկնաբանությունների մասին
ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից Երևանի քաղաքապետարանում իրականացված վերահսկողության արդյունքների և դրանց խեղաթյուրված մեկնաբանությունների՝ մասնավորապես հողերի աճուրդների «չարաշահումների» վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանի լրատվական բաժնից տեղեկացնում են.
«1. Հաշվետվությունում նշվել է, որ աճուրդները իրականացվել են փակ, ինչն էլ դարձել է քննարկման առարկա նաև ԱԺ-ում:
ՀՀ Հողային օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն «Աճուրդն անցկացվում է փակ, որին մասնակցում են միայն գրանցված անձինք, կազմակերպիչը և արձանագրողը»: Այսինքն, Երևանի քաղաքապետարանը ուղղակիորեն կատարել է օրենքի պահանջը, և այս պարագայում զարմանք է առաջացնում ՀՀ ԱԺ-ում և մամուլում հնչեցված տարաբնույթ մեկնաբանությունները:
2. Հաշվետվությունում նշվել է, որ Երևան քաղաքի ավագանին հողերի աճուրդով վաճառքի մեկնարկային գինը սահմանելու լիազորությունը փոխանցել է Երևանի քաղաքապետին, իսկ վերջինս էլ համապատասխան հանձնաժողովին, որն էլ մամուլում որակվել է որպես «օրենքից դուրս տեղի ունեցող աճուրդներ»: Մինչդեռ Երևան քաղաքի ավագանին ՀՀ Հողային օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի և «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի համաձայն.
1) Հաստատել է հողերի օտարման տարեկան ծրագիրը՝ ըստ յուրաքանչյուր հողամասի չափի, գտնվելու վայրի, նպատակային և գործառնական նշանակության ծածկագրերի.
2) Որոշել է հողերի աճուրդով վաճառքի մեկնարկային (նվազագույն) գները
Երևանի քաղաքապետը՝ հիմք ընդունելով Երևան քաղաքի ավագանու նշված որոշումը, յուրաքանչյուր հողամասի մասով հայտարարել է աճուրդով վաճառքի մեկնարկային գինը և օրենսդրությամբ նախատեսված աճուրդային պայմանները: Նշվածի հիման վրա հանձնաժողովը կազմակերպել է աճուրդի անցկացումը (քանի որ Երևանի քաղաքապետը իր գործունեությունը կազմակերպում է աշխատակազմի միջոցով), որոնց արդյունքները ներկայացվել է Երևանի քաղաքապետի հաստատմանը, իսկ տարեկան արդյունքները՝ ավագանու հաստատմանը:
Ինչ վերաբերվում է հողերի աճուրդով օտարման գներին, ապա համաձայն նույն հաշվետվության 2012 թվականին հողերը օտարվել են կադաստրային արժեքից շուրջ 2.5 անգամ ավել գնով ինչը շուրջ 5 անգամ ավել է ՀՀ Հողային օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված նվազագույն գնից:
Շարադրվածից ակնհայտ է, որ ՀՀ ԱԺ-ում և մամուլում Երևանի քաղաքապետարանի կողմից անցկացվող հողային աճուրդների վերաբերյալ հարցերի տեսքով բարձրացված մեղադրանքները և արվող հայտարարությունները անհիմն են և գործնականում հետապնդում են բոլորովին այլ նպատակներ»:

Yerevan Municipality has responded to the RA Control Chamber’s report about 2012 violations as well as to accusations made in the National Assembly and the press.
“In view of the results of the Control Chamber’s checks in the municipality and the distorted comments in this connection , particularly the “abuses” during land auctions, we inform you that
1. The report says the auctions were closed, which became a subject of discussions in the National Assembly of Armenia. Under Article 68 part 6 of the RA Land Code, “an auction is held behind closed doors, with the participation of registered persons, the organizer and the recorder”. That is to say, the Yerevan Municipality fulfilled a requirement of the law so various comments in the National Assembly and the press are surprising.
2. The report says that Yerevan Council of Elders transferred the authority to determine the starting price at land auctions to Yerevan mayor so the auctions were described in the press as “Illegal”. Yet the Yerevan Council of Elders – under Article 67 of the RA Land Code and Article 12 of the RA Law on Local Self-Government in the City of Yerevan -
1) approved the annual program of land alienation
2) determined the starting prices for land auctions.
In accordance with the abovementioned decision of Yerevan Council of Elders, the Yerevan mayor announced the starting prices for auctions and the auction conditions envisaged by the law,” is said in the statement of Yerevan Municipality.
“It is obvious from the aforesaid that the accusations against the Yerevan Municipality are without basis and pursue other goals in reality,” the statement reads.