Բանակցությունների սեղանին է «ՀայՌուսգազարդի» 20%-ը «Գազպրոմին» տալու հարցը
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը հավաստիացնում է, որ դեռ որևէ գործարք չի կատարվել ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության հետ:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ մամուլի հրապարակում կար, ըստ որի, ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը և Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը Մոսկվայում քննարկել են համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մասնավորապես, ըստ հրապարակման, հանդիպման ընթացքում խոսվել է «Գազպրոմի» մասնաբաժինը «ՀայՌուսգազարդում» ավելացնելու մասին՝ 80%-ից հասցնելով 100%-ի։
Նշենք, որ «ՀայՌուսգազարդի» 80%-ը պատկանում է «Գազպրոմին», իսկ 20%-ը՝ Հայաստանի կառավարությանը։
«Որևէ գործարք կատարված չէ: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում, բանակցությունների սեղանին դրված է 20 % բաժնետոմսեր տալ-չտալու հարցը»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ բանակցությունների սեղանին կան այլ հարցեր ևս:
Մինչև ամսվա վերջ, նախարարի խոսքով, բանակցությունները կավարտվեն: Ա. Մովսիսյանը լրագրողների մի շարք հարցերին պատասխանեց, որ այս պահին բանակցություններ են ընթանում և ինքը ոչինչ չի կարող ասել:
Հարցին, թե ի՞նչ իմաստ ունի 20%-ը հանձնել «Գազպրոմին», եթե հետո էլ ոչինչ չենք ունենալու, և ռուսական կողմն այդ դեպքում կարող է ցանկացած գին թելադրել, նախարարն ասաց. «Խնդիրը այդպես չի դրված, որ ինչ ուզենան անեն, բանակցությունները հենց դրա համար են գնում, որ ինչ ուզեն, այն չանեն, այլ որպեսզի երկարատև ժամանակաշրջանի համար ավելի ապահոված գազամատակարարում ունենանք»:

На столе переговоров вопрос передачи «Газпрому» 20% акций «Армросгазпрома»
Министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян заверяет, что с российской корпорацией «Газпром» какая-либо сделки пока не заключена.
Напомним, несколько дней назад в прессе распространилась информация о том, что председатель правления компании Алексей Миллер и министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян обсудили в Москве вопросы, касающиеся сотрудничества. В частности, согласно публикации, в ходе встречи обсуждался вопрос увеличения доли акций компании «Газпром» в ЗАО «АрмРосгазпром» с 80% до 100%.
Отметим, что 80% акций компании «АрмРосгазпром» принадлежат концерну «Газпром», а 20% – правительству Армении.
«Какой-либо сделки пока не было. В настоящее время идут переговоры, на столе переговоров вопрос передачи 20% акций», - сказал министр. По его словам, в ходе переговоров обсуждаются также другие вопросы. Как отметил министр, до конца этого месяца переговоры будут завершены.
На вопрос, какой смысл передавать концерну «Газпром» 20% акций, если после этого у армянской стороны не останется ничего и российская сторона сможет диктовать любую цену, Армен Мовсисян ответил: «Вопрос поставлен не так, чтобы делать все, что захотят. Переговоры ведутся именно поэтому, чтобы оградить нас от этого, чтобы иметь обеспеченное газоснабжение в течение длительного времени».